Повечето от изследванията за ползите за мозъка идват от Финландия, където сауната е стълб в културата за здравето и щастието. „Сауната е аптеката за бедните“, гласи една стара поговорка. И науката все повече се съгласява с това.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Преди няколко години, когато финландски изследователи се заровиха в някои пренебрегнати данни за риска от хронични заболявания – числа, които събираха за мъже на средна възраст от 80-те години на миналия век, те забелязаха изумителна връзка.
Учените в която и да е друга страна не биха се сетили да включат въпроса „Колко често посещавате сауна?“ във въпросника за начина на живот. Но във Финландия, където това е толкова обичайно, колкото диетата и упражненията, въпросът изглеждал съвсем естествен.
В кои случаи да не ходите на сауна или парна баня?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Резултатите са показали, че мъжете, които са ходили на сауна четири до седем пъти седмично, са имали около 65% по-нисък риск от развитие на болестта на Алцхаймер или деменция през следващите 20 години, отколкото мъжете, които са го правили веднъж седмично. Проучване от 2020 г., което проследява почти 14 000 финландци, потвърди резултатите от по-ранното проучване: тези, които са ходили на сауна девет до 12 пъти на месец, са имали 53% по-малък шанс за деменция през следващите 20 години, отколкото хората, които са ходили от нула до четири пъти, и изследователите са предчувствия защо.
Как загряването помага на мозъка ви
Да седите там и да се потите толкова дълго, колкото можете да издържите, може да не изглежда много продуктивно, но всъщност в тялото ви се случват много неща, включително някои от същите неща, които се случват, когато тренирате. Посещението на фитнес залата или сауната намалява възпалението, за което се смята, че играе роля в деменцията. И двете дейности карат тялото ви да произвежда специални протеини, които насърчават невропластичността (мозъчен невротрофичен фактор) и правилното синтезиране на протеини в мозъка, потенциално предпазвайки от деменция.
Сауните също могат да помогнат на мозъка, играейки ролята на тренировка за сърцето, подобно на упражненията. Това не само допринася за намаляване на риска от деменция, но също така подобрява функционирането на артериите, помага за здравословно кръвно налягане, поддържа притока на кислород и други хранителни вещества в клетките и извежда отпадъчните продукти.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Използвайте тази съставка преди сауна и ще имате най-гладката кожа на света
Не стойте в сауната повече от 5 до 20 минути наведнъж. Започнете с кратки сесии и си вземете почивка, когато имате нужда. "Просто слушай тялото си."
Източник: https://www.menshealth.com/health/a44079133/saunas-benefit-brain/