Контролът над кръвното налягане е от съществено значение за съхраняване на здравето и работоспособността, както и за превенция за сърдечно-съдовите заболявания и инсулта, които са потенциално животозастрашаващи и инвалидизиращи.
Хипертониците е необходимо да осъществяват измерване на кръвното си налягане не по-малко от два пъти дневно, за което им е нужен надежден апарат и познания как да извършват замерването правилно, за да получат акуратни стойности.
За сатурация се заговори от появата на Ковид-19 и немалко хора се сдобиха с уреди за измерването ѝ в домашни условия. Стойностите са от съществена важност за оценка на състоянието на заболелия и преценка дали се нуждае от корекция на провежданата терапия или кислородолечение в болнична обстановка. Това прави умението за точно боравене с уреда от ключово значение. Ето какви правила да спазвате, за да отчетете правилно жизнените показатели.
Правила за измерване на сатурацията:
- Уредът се поставя на показалец, среден или безименен пръст.
- Пръстът трябва да е сух, топъл, с добро кръвообращение. Ако е студен, мокър – изсушете го, разтрийте го, стоплете го и тогава престъпете към мерене. Студеният пръст ще покаже по-ниски стойности и ще доведе до излишна тревога.
- Проверете дали пръстът идеално пасва на уреда. Ако е твърде малък – детски, ако е твърде дебел – това ще изкриви резултата.
- Дамите с маникюр е редно да се лишат от него. Дългите нокти, лакът за нокти (особено този в тъмни цветове), изкуственият маникюр, надградените нокти водят по погрешни резултати.
- По време на измерване ръката, на която е апаратчето, трябва да лежи на някаква повърхност и да е неподвижна.
- Ако показанията на уреда се променят, вземете предвид тази цифра, която се задържа на дисплея най-дълго в рамките на минута-две измерване.
- Имайте предвид, че ако уредът стои на пръста постоянно, той нарушава кръвообращението и това води до спад на показателите. Не се тревожете излишно. Разтрийте и измерете отново.
- Апаратите мерят сатурация и пулс. Сатурацията е в проценти. Другата стойност е пулсът, като идеалният е между 60 и 90.
- Сатурация под 94 е повод за консултация с лекар, а под 90 – за сериозно внимание и предприемане на мерки.
Правила за измерване на кръвното налягане:
- Кръвното налягане се измерва след почивка, в спокойна обстановка и състояние.
- Човекът трябва да е седнал удобно, да се е облегнал, а стъпалата му да са поставени на пода.
- Консумацията на кафе, газирани напитки, тютюнопушенето преди измерване са недопустими.
- Мишницата трябва да е на нивото на сърцето по време на измерването. Ръката – поставена на опора.
- Началото на ударите, които чувате чрез слушалката, посочват горната граница на кръвното налягане, краят – долната.
- Фалшиво понижено или повишено кръвно налягане може да измерите, ако ръката виси, ако не е неподвижна, ако пациентът се притеснява, ако маншетът е хлабав, както и при хора, имащи аритмии.
Спазвайки тези правила, посочени от водещи кардиолози, ще си гарантирате по-малко фалшиви резултати при измерване и ще осигурите по-сигурен контрол над кръвното налягане.