Рутината в грижата за кожата е сравнително ново понятие. В малко по-далечно време всичко се е състояло в измиването на лицето, нанасянето на крем и излизане навън. Сега това положение е променено поради наличието на различни продукти и много видове козметика. Това изобилие създава известна трудност да се запомни кое се нанася най-напред, кое след кое следва и как се съчетават различните продукти.
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Стъпките в нанасяне на козметични средства зависят от типа кожа. Сухата има нужда от тонизиране, а маслата не са подходящи за всеки тип кожа. Подходящ начин да се запомни как се действа е да се следва схемата, при която се започва от най-воднистите, тези с най-лека текстура продукти и минаваме към тежките и мазни текстури. Защитният фактор се нанася накрая и само сутрин.
Направете си сами: Лосион за много суха кожа
Дневната грижа за кожата минава в сравнително един и същи ритъм.
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
1. Почистващото средство - това е основната част от по-грубата рутинна грижа за кожата и е добре да се прави 2 пъти на ден. Така се премахва мръсотията, потта, всякакви микроби и замърсявания и се създава чиста основа, върху която се нанасят друга козметика.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
2. Тоникът - този продукт се нанася след почистващото средство. По-чувствителната кожа се дразни от тоника, затова изборът трябва да е много прецизен. Тонерите са средства, съдържащи киселини, които действат като ексфолианти. Те са подходящи при пъпки, запушени пори, не добро премахване на мъртвите кожни клетки и бавно въвеждат кожата в режима на грижата за нея. При тях обаче може да се получи сухота, лющене и сърбеж по кожата заради наличието на киселини, особено при хора, които са предразположени към кожни проблеми - екзема, розацея и други.
3. Серумите - серумите са следващата стъпка козметични средства в рутинната грижа. Добре е да съдържат витамин С, защото той е най-доброто средство за защита от вредните слънчеви лъчи. Може да се използва по всяко време на деня.
4. Хидратиращи средства - хидратиращият крем се използва според типа кожа. Може да бъде овлажняващ, за да задържи водата в кожата. Може да е омекотяващ, за да създаде защитна бариера за улавяне на водата. Може да е оклузивен, за да запази водата в кожата. Същото се отнася и за околоочния крем, независимо дали основната цел е борба с бръчките, или торбичките под очите или пък целта е да се атакуват тъмните кръгове.
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
5. Слънцезащитни средства - независимо от тена, защитата от слънцето е всекидневна грижа. Слънцезащитният крем може да предпази кожата от рак, ранно стареене и бръчки.
Бюти съвети: 10 задължителни неща за всеки тип кожа
Нощна рутинна грижа за кожата
1. Почистващо средство - премахва грима и нечистотиите от деня.
2. Маска за лице - пожелателна, но не и задължителна. Тази стъпка се прави след почистване на лицето, 2 пъти седмично
3. Тоник - мястото му е както при дневната грижа.
4. Ретинол - увеличава колагена в кожата, изравнява тена и подобрява тонуса на кожата. Може обаче да направи кожата по-чувствителна, което изисква перманентна грижа през деня.
5. Серум - премахването на горния слой мъртви клетки действа озаряващо на кожата.
6. Хидратиране - при суха кожа са подходящи по-мазни нощни кремове, може да се сложи и някакво олио. Накрая се нанася околоочен крем.