Как пазенето на тайни вреди на здравето?

11 юли 2022, 19:57 часа

Пазенето на тайни може да навреди както на здравето, така и на кариерата ви.

Още: Психолог: 5 истини за брака, които научаваме твърде късно

Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 1 април 2025

Изследователи от Колумбийския университет в Ню Йорк проучиха как тайните, които пазим от другите, ни тежат. За да направят това, те изправиха 2600 тестови субекта с 38 общи тайни, като изневяра или тайна употреба на наркотици. Оказа се, че 96 на сто от участниците премълчават един или друг факт от своите близки.

5 древни тайни на китайското дълголетие

Анкетираните бяха запитани колко често през последния месец им се налага активно да крият тайна и колко често само си мислят, че имат тайна – например когато си мият зъбите или стоят на опашка на касата в супермаркета. Оказа се, че хората се сещат за тайната си два пъти по-често, отколкото трябва да я крият.

Още: Обичате сирене? Ето кои видове са подходящи, ако искате да отслабнете

Още: Празнично пътуване с най-стария парен локомотив на БДЖ през април

Тестовите субекти описаха по-специално тези моменти – паметта – като стресиращи. Благосъстоянието им се влоши, защото се тревожеха и се съмняваха в искреността си. Това може не само да разруши взаимоотношенията, но и да увреди здравето в дългосрочен план, както пишат изследователите в своето проучване .

Лошо за кариерата

Според изследователите тайните също не са полезни за кариерата ви, защото могат да ви отвлекат от това, което трябва да правите. Това може да има отрицателен ефект върху представянето на носителя на тайната. Пазенето на тайни изисква работа и е уморително. Изглежда очевидно, но е лесно да се омаловажава. Хората с по-високи нива на конфликт относно тайни се отказват по-лесно и се справят по-зле с когнитивна задача. Една от основните причини за отрицателния ефект върху нивото на енергия и ефективността е, че тайните ни карат да се чувстваме самотни и тъжни. Те също могат да ни накарат да се чувстваме по-уплашени, враждебни и виновни, но тъгата и изолацията ни правят по-уморени.

5 тайни послания, които тялото ни изпраща

Още: Какви подправки се слагат на телешко с грах?

Още: Доза забавление: 5 идеи за първоаприлски шеги, с които да се посмеете

Пазенето на тайни подкопава чувството ни за благополучие и общото удовлетворение от живота, а отварянето (при правилните условия) може да ни накара да се почувстваме по-щастливи, по-автентични, по-удовлетворени и по-близо до другите. Както отбелязват Слепиан и колеги, „секретността създава конфликт между целта да се свържете с другите и целта да запазите тайната информация неизвестна, което се проявява в чувства на социална изолация и мотивационен конфликт.“

Натискът да разкрием тайна може да бъде толкова голям, че импулсивно да я изречем, бързо намалявайки вътрешния конфликт и често задвижвайки серия от важни събития – те са в основата на много страхотни истории и филми. Можем да бъдем принудени да разкриваме тайни и ако изглежда, че можем да се пропукаме, натискът се повишава. Хората обичат да създават проблеми, често за собствена изгода, и разкриването на вредни тайни на другиго може да бъде макиавелистски начин да напреднете. От друга страна, разкриването на тайни често е ключът към справедливостта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес