Домакинската работа е досадна. Особено ако е знойно лято и последното, което бихте желали да правите, е да триете от печката загорелите остатъци от ястието, което изкипя. С познаването на подходящите препарати за бързо и лесно почистване на керамичен котлон, какъвто е най-често срещаният в съвременната българска кухня, ще спестите време, усилия и със сигурност средства, тъй като грешките в почистването и използването на препарати, които не са подходящи за керамичен котлон, може да коства на бюджета ви значителна сума за ремонт на котлона или покупка на нов.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Цената на керамичните котлони не е никак ниска, така че въпросът как най-лесно да изчистим керамичен котлон и то така, че да не го повредим, е от ключово значение за пестеливата домакиня. Споделяме с вас някои трикове и тайни, които ще ви помогнат да приключите с чистенето на котлона бързо, сигурно, ефективно и безопасно при това, без да са ви нужни скъпи препарати. Обещаваме, че ще ви останат време и средства за по-приятни занимания от чистене на кухненските уреди в дома.
Защо е важно да почистваме редовно керамичните котлони?
Керамичните котлони за вграждане са сред новостите в кухненското оборудване. Тъй като повърхността им е гладка, без копчета и елементи и представлява единствено парче стъклокерамичен материал, тя е относително лесна за почистване, но пък трябва да внимавате да не я нараните. Сред причините да е толкова важно почистването на керамичния котлон са:
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Груби грешки при чистенето на керамични котлони
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
- Колкото и досадно да е почистването на керамичен котлон и като цяло на кухненските уреди, не трябва да пренебрегвате тази задача особено през лятото, тъй като остатъците от храна могат да се превърнат в среда за размножаване на бактерии, представляващи риск за здравето. Редовното почистване гарантира, че вашият плот остава хигиеничен и безопасен за използване, както и поддържания вид на кухнята ви.
- Друга причина, поради която е важно да почиствате редовно керамичния котлон е фактът, че натрупалите се остатъци от храна пречат на топлината да се разпределя равномерно и това може да доведе до последващи проблеми. Редовното почистване гарантира ефективната работа на котлона и удължава живота му.
Как най-лесно да изчистим керамичен котлон?
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
За съветите за почистване, които сме ви приготвили, не се нуждаете от скъпи препарати. Домашно приготвените се справят чудесно, а съставките им са елементарни и ги има във всяка баня и всеки кухненски шкаф.
1. Добрият стар сапун
Може да изчистите лесно и до блясък керамичен котлон само с помощта на сапун и кърпа от микрофибър. Сапунът е нежен към котлона, както и микрофибърната кърпа – те не могат да повредят или надраскат уреда, така че използвайте ги спокойно.
Как бързо да почистим загорелите котлони само със сода
2. Вино, но не в чашата
За по-упорити замърсявания използвайте вино. Подчертаваме, че трябва да е бяло, а не червено, както и че може да го замените с оцет, ако това ви се свиди.
3. Добрата стара сода за хляб
Содата е известна с почистващи си свойства и идеален заместител на виното. Разбърква се на кашичка, маже се и се оставя да постои, за да не се налага много търкане. Внимавайте с натиска, който прилагате – трябва да е чисто все пак, без да използвате много сила, тъй като содичката е леко абразивна и силният натиск създава риск от надраскване на котлона.
4. Магия от салатата
Не, няма да използвате салата за загорелия котлон, а оцет. Оцетът е заместител на виното и се намира във всяка кухня почти винаги. Може да го използвате чист върху кърпа или да добавите в содата за максимална ефективност. Само търкайте нежно –бавно и дълго, а не припряно, за да не повредите котлона.
Внимание – никога не използвайте четки или силно абразивни препарати, за да не нараните плочата.