Здравето на зъбите зависи от огромен брой фактори. На първо място, това са грижи, хигиена, редовни посещения при лекар. Ако всичко това е започнало в ранна детска възраст и човек не се отклонява от тази схема, той може да се надява, че зъбите му ще бъдат здраве. Много зависи от наследствеността, общото здравословно състояние. Жените трябва да бъдат особено внимателни към състоянието на устната кухина по време на бременност, в периодите след раждането и менопаузата. Много е важно да не пропуснете момента, в който зъбите започват да се рушат.
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
Защо зъбите се разпадат?
Понякога влошаването на зъбите е следствие от патологични процеси на венците. Често пародонтитът и гингивитът водят до загуба на зъби.
Ако вече имате оплаквания относно състоянието на венците: кървене, болезненост, неестествен цвят, консултирайте се с пародонтолог. Ранното лечение може да спаси зъбите.
Кариесът и разклащане на зъбите често се дължат на:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
· период на бременност;
· период на кърмене;
· възраст;
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
· период на остър ход на заболявания в устната кухина.
Разбира се, хората, които са пристрастени към лоши навици, ще усетят ефекта върху зъбите си. При пушачите се променя не само цвета на зъбите, но и състоянието им, предразположени са към кариес и др. По същия начин, любителите на сладкото – доста бързо си плащат за любовта си към сладкото.
Какво да ядем за укрепване на зъбите и венците?
Храненето, разбира се, също играе важна роля за здравето на зъбите. Ако венците са слаби, кървят, зъбите са разклатени, най-вероятно кръвообращението във венците е нарушено. Намалява се кръвоснабдяването на тъканите. При намаляване на нормалното физиологично натоварване върху тях се наблюдава неинтензивно и бавно кръвообращение в челюстите и венците.
Ако човек яде предимно мека, варена, задушена, печена храна, това натоварване се намалява. Не пропускайте да намерите място в менюто за здравословни твърди храни – моркови, ябълки, ряпа и зеле, месо, а не кайма и котлети и кюфтета от него. Също така си струва да се споменат пълнозърнестите храни, семената и ядките.
Когато ядете такива храни, се постига естествен масажен ефект. При това ефектът е както за венците, така и за самите зъби. Между другото, подправки като чесън и лук, репички, хрян и горчица също са полезни. Те дезинфекцират устната кухина, не позволяват повишаване на киселинността в устната кухина.
Защо се появява кариес?
Кариесът е най-честото заболяване на устната кухина. Костните тъкани се разрушават, след това те омекват и се образуват кухини в зъбите. Защо се появява кариес? Най-често това е следствие от недохранване, прекомерна консумация на захар, белтъчен дефицит и недостатъчно количество плодове и зеленчуци в храната. Разбира се, дефицитът на калий и фосфор се отразява на здравето на зъбите.
Народни рецепти за укрепване на зъбите
Има много ефективни, така наречените народни рецепти. Те перфектно помагат за поддържане на правилното състояние на устната кухина, предотвратяват възможни проблеми с венците и зъбите. И повечето от тези рецепти са достъпни за всеки.
5 страхотни рецепти за укрепване на зъбите
1. Вземете една голяма лъжица сухи цветове от липа, залейте със 190 мл вода (студена). Оставете състава да ври 5 часа. След това разтворът правилно, прецедете и добавете към него не повече от 5 г обикновена сода. Можете да изплакнете устата си със състава, това ще бъде отлична превенция на заболяване на венците.
2. 25 г мед и 10 г сол трябва да се смесят. Съставът се втрива във венците, засегнати от пародонтоза. Действа достатъчно бързо.
3. Царевична каша. Не може да бъде по-лесно - гответе царевична каша за закуска няколко пъти седмично, нейният състав е богат на компоненти, които ще помогнат за поддържането на здрави зъби.
4. Преди лягане можете да намажете зъбите си с мед, а след това с розово масло. Правете процедурата 10 дни подред, след това починете месец-два и повторете курса отново.
5. Невен, лайка, дъбова кора, репей. Смесете всичко и изсипете гореща вода на слаб огън, оставете до кипене. Прави се настойка за около час. След всяко хранене изплакнете устата си с тази отвара.