След дългата поредица зимни светли декемврийски поводи да напълним чашите през януари ни очаква нова поредица от празнични дни, сред които и християнски празници. Не само през януари обаче трябва да знаем как да се кръстим правилно. Обикновено го правим, без да се замислим, влизайки в Божия храм, молейки Всевишния или палейки църковна свещ, но начина на кръстене има точно определена последователност, смисъл и значение, които е добре да познаваме като християни.
Отговорът на въпроса как да се кръстим правилно включва информация не само за правилната посока, в която движим ръката, с която се кръстим, но и за положението и позицията на пръстите на тази ръка и тяхното значение.
Как да се кръстим правилно?
Кръстенето идва от кръста – символът на вярата на християните, на който Христос е изкупил греховете на човечеството. Кръстът е и е знак за принадлежността ни към християнската вяра. Недопустимо е да извършваме кръстния знак погрешно. Какво е важно да помним, когато се колебаем как да се кръстим правилно?
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Защо посоката на кръстене е различна между православни и католици?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
1. Кръстим се винаги с дясната ръка – това е ръката, с която православните християни правят кръстния знак върху себе си.
2. Кръстим се с три пръста събрани при възглавничките – палец, показалец и среден, докато безименният и кутрето са свити към дланта. Трите пръста, с които извършваме кръстния знак, не са случаен жест, смисълът им е свещен и вързан с религията – те символизират вярата в светата Троица – Бог Отец, Бог Син и Бог Дух Свети.
Не е случайно и свиването на безименния пръст и кутрето към дланта и не се прави просто за да не ни пречат при прекръстването. Тези два свити пръста са символ на вярата ни в Иисус Христос, като единият пръст символизира човешката му природа, а другият – божествената, защото Христо е и човек, и Бог. Знаейки и обяснявайки си значението на свитите пръсти и на тези, които събирате, за да извършите кръстния знак, ще ви е много по-лесно да помните как да се кръстим правилно и да не допускате грешки.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Как се кръстят християните – защо има разлика между тях?
3. Строго определена е и посоката, в която се кръстим. Започваме от челото, после през гърдите и накрая към раменете, като дясното рамо е първо. Последователността е свързана отново с вярата. Докосвайки първо челото с трите пръста казваме „В името на Отца”, който стои най-високо, измолвайки просветление на мислите и ума си, докосвайки гърдите казваме „и Сина”, който е в сърцата ни, измолвайки освещение на сърцето, а докосвайки дясното рамо казваме „и Светия Дух“, който е от дясно на Бога, измолвайки подкрепа за телесните си сили.
Възможно е, ако видите някого да се кръсти първо в ляво да греши, но е възможно и да е католик. До XVІ век католиците са се кръстили първо в дясно, но целенасочено са въведени разлики, заради църковните различия между Изтока и Запада в основата на които обаче била политиката.
Независимо от причините, на които няма да се спираме, католическата благословия в онзи момент изоставя трите пръста и се връща към кръстене с дланта, която след челото и гърдите първо поставят на лявото рамо. Тази изкуствено наложена разлика не променя факта, че всички сме Християни и че кръстният знак, който трябва да извършваме правилно, е молитвата ни към Бога.