През зимния период изглежда, че сънят никога не ни достига.
Как да направим съня си по-добър и да се събуждаме бодри?
Важна е температурата и влажността!
Най-добре е, температурата в стаята да е около 19-22 градуса, докато спите по-добре да е от 17-18 градуса. Именно с такива показатели няма да се измъчвате от главоболие и безсъние. В детската стая температурата трябва да е постоянна - около 20-23 градуса.
По отношение на влажността, през студения сезон нивото на влажност в помещението трябва да бъде 30–45%, максимум 60%.
Времето, необходимо за сън през зимния сезон
Времето, необходимо за сън е индивидуално. При някой са достатъчни от пет или шест часа почивка, докато други се чувстват уморени след десет. Според учените оптималната продължителност на съня за здрав възрастен е 7,5 до 9 часа.
Преживейте ранното ставане
Тялото просто отказва да се събуди, ако е тъмно навън. Факт е, че рецепторите на очите реагират на недостатъчно осветление и изпращат съответния сигнал до мозъка.
В резултат на това хормонът на съня мелатонин продължава да работи и производството на кортизол се инхибира. Само с достатъчно слънчева светлина най-накрая получаваме кортизол и се събуждаме лесно.
Ранното ставане може да бъде по-лесно и по-приятно. Опитайте да използвате няколко доказани метода - някои от тях определено ще ви помогнат.
Първият - станете веднага щом звънне алармата, без „още пет минути и ставам“. Факт е, че удълженото ставане пречи на мозъка да влезе бързо в работен ритъм и в резултат на това се чувствате летаргични почти през целия ден.
Вторият начин – от пет до десет минути упражнения засилват производството на кортизол и ви помагат бързо да се ободрите. Можете дори да правите упражнения в леглото.
Третият метод може да се опита от тези, които не обичат физическото натоварване. Вземете контрастен душ, за да се събудите. Душа ще постави тялото в състояние на лек стрес и ще ускорят производството на кортизол.
Следващият начин да се развеселите е най-често срещаният и приятен. Изпийте чаша силно кафе и хапнете нещо сладко с високо съдържание на въглехидрати.
Последният метод е подходящ за тези, които не са безразлични към съвременните технологии. Вземете интелигентен будилник, който симулира изгрева. Устройството излъчва червеникава светлина, подобна на изгрев, 30 минути преди сигнала. В рамките на половин час интензитетът на светлината се увеличава и докато се събудите, стаята ще бъде огряна от „слънчеви“ лъчи. Изкуственият изгрев прави ранното събуждане по-малко трудно и прави събуждането през есента и зимата много по-лесно.
Хранене преди лягане
Късната вечеря влияе значително на кръвното налягане, особено два часа преди лягане. Идеалният вариант е обилна закуска и обяд и лека вечеря - по възможност не по-късно от 19:00 часа.
Правилното одеяло
Основното нещо, на което трябва да се обърне внимание, е пълнежа. Изборът ви трябва да бъде повлиян от вашите индивидуални предпочитания, склонности към алергии и температурата в стаята, в която спите. Най-често срещаният пълнеж на одеяла и възглавници е пух и пера, най-често смес от двете.
Пухът е по-мек и по-лек. Възглавницата с пера е по-твърда от пухената възглавница, а одеяло с повече пера от пух ще бъде много лошо. Основният плюс е естествен пълнеж, дишащ и хигроскопичен. Недостатъкът е, ако топлото одеяло е тежко.