Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да обясним на дете откъде идват бебетата: отговори на „неудобни въпроси“

12 април 2022, 12:45 часа

Как да отговорим на въпросите на децата „откъде идват бебетата“? Рано или късно трябва да обясните на малчуганите откъде идват. Това трябва да се случи компетентно и съобразявайки се с възрастта на малките.

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Отговори на "неудобните въпроси"

Малко дете, разширява познанията си за заобикалящата действителност. То рано или късно започва да мисли за себе си, своето място в този свят, а също и за своя произход. Понякога младите сами са подтикнати от такива мисли, а понякога родителите им неволно го правят. Втория вариант, често става, споменавайки в разговор: „Беше отдавна, ти, още не си бил роден.“ Такава фраза започва верига от логически въпроси. „Аз не бях там? Не съм бил винаги? Откъде дойдох тогава?“ И тук идва ред на родителите да се замислят: Как да обясним на дете откъде идват бебетата: отговаряйки на „неудобни въпроси“

Помислете, как компетентно и подходящо, предвид възрастта на детето, да отговаряте на неговите „неудобни“ въпроси.

Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

Семка, щъркел, магазин: откъде дойдох?

Трябва да се признае, че темата за секса не е най-лесната за обсъждане. Особено когато диалогът е между възрастен и дете. Мамите и татковците са готови с часове, подробно и с удоволствие да обясняват на детето си защо тревата е зелена, снегът е студен, а котката драска. Но един наивен детски въпрос като „Откъде идват бебетата?“ често обърква родителите.

Твърде дълго темите за сексуалните отношения се смятаха за табу. Бяха забранени, „мръсни“. В някои семейства като цяло все още се смята за неприлично открито и безсрамно да се обсъждат подобни неща. Всеки има свои собствени граници. Някой е готов да изнесе на дете цяла лекция с екскурзия в анатомията и физиологията по темата, как се появяват децата, а някой излиза с раздразнено „Когато пораснеш – ще разбереш“ или „Не мисли за това. Не е добра идея!".

Ако сте много смутени от въпроса „Откъде дойдох?”, зададен от дете, вие, можете да тръгне по отъпкания път и да отговорите по начина, по който милиони родители са отговаряли от години насам.

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Ето някои често срещани опции:

Намерихме те в зелето;

Купихме те в магазин;

Щъркелът те донесе;

Дядо Коледа те сложи под елхата;

Излюпил си се от голямо яйце.

Въпрос 1

Може да прочетете приказка за Палечка (не забравяйте, че там се появи малко момиченце в средата на красиво лале) или за Снежанката, където дядо и жена изработили своята внучката от сняг. За известно време такъв отговор ще задоволи бебето, защото децата живеят в света на приказките и всяка, дори и най-невероятната версия, ще им изглежда доста убедителна.

Тук обаче бъдете подготвени, че с течение на времето по-информираните деца ще просветят вашето и тогава ще трябва не само да разкажете, как се е случило в действителност, но и да обясните защо сте се излъгали... Ето защо по-добре е веднага да кажете на детето истината, но го направете фино, деликатно и без излишни подробности.

Има много книги за това откъде идват бебетата

Лесно може да прочетете една от тях с детето си, да разгледате и обсъдите снимките.

Въпрос 2: Как се родих?

Първият „неудобен“ въпрос, който децата задават обикновено е: „Откъде съм се появил, мамо?“. Най-правилният отговор би бил спокойна и кратка фраза: „От корема на майката“. А ето и бонус за майките, които са имали цезарово сечение. Белегът-усмивка на корема е най-убедителното доказателство, че това наистина е било така.

„Бебето се завило в корема на мама… Там растяло и растяло, докато пораснало и се почувствало притиснато отвътре… Тогава, започнало да бута с ръце и крака. Тогава мама отишла в родилния дом - мястото, където лекарите помагат на бебетата да излязат от коремчетата на мамите. Докторът разрязал корема на майката и извадил бебето!“

Малките деца рядко наблягат на технически подробности. Много повече им харесва да чуят как майката за първи път е видяла новороденото си и е толкова щастлива откакто е с него!... „И разбрах, че ти, си най-прекрасното бебе на света!“

Въпрос 3: Всичко си има време

Когато децата пораснат, те започват да се интересуват от друг въпрос. Израснах в корема на майка ми, но как се озовах там? И тук някои родители започват да се смущават, изчервяват се и интензивно сменят темата на разговора. Но изобщо не е необходимо да рисувате детайли, да използвате терминология, да навлизате в подробности.

Може просто да кажете на детето, че мама и татко са се обичали толкова много, че бебето се е появило от любовта им. Няма нужда, вниманието на детето да се фокусира, върху „продуктивни“ моменти.

За четиригодишно дете, този отговор ще е напълно достатъчен.

Въпрос 4

Ако сте родител, който търси истината, който е свикнал да нарича нещата с имената им и ако не се смущавате от всички уточняващи въпроси, които детето ви вероятно ще зададе по време на вашата лекция, кажете му за разликите в устройството на жената и мъж.

Само мама или само татко не са достатъчни, за да се роди ново човече. Мама, има специална къща вътре в корема си за бебето, която се нарича "утроба". И, ако засадите семе в тази къща, след девет месеца от нея ще израсне бебе. И тази майка няма семена, но татко ги има. И, за да имат бебе, мама и татко трябва да се прегърнат силно, така че семето от татко да премине към мама ...

Във всяко семейство родителите сами избират как да наричат гениталиите в разговори с детето. Техните официални имена (пенис, вагина) или детски, смешни думи (кранчета, дупки и т.н.). Думите не са толкова важни. По-важен е тонът, доверената атмосфера и спокойствието.

Детето не трябва да мисли, че разговорите за секс са нещо лошо или срамно, че им е неприятно и трудно на мама или татко да говорят за това. Колкото по-простичко и по-остроумно говорите с детето си по тези теми, толкова по-лесно ще му е по-късно, като порасне, да приеме промените в тялото си и да изгради отношения с хора, които харесва.

Работете върху бъговете

Понякога „неудобни“ въпроси от категорията „Откъде дойдох?“, „Как се появих?“, „Как се раждат децата?“ ни изненадват и е трудно веднага да им се отговори адекватно. По-добре е да кажете, че трябва да съберете мислите си или да завършите някаква работа, след което спокойно ще седнете и ще отговорите на всичките му въпроси.

Не претоварвайте детето с медицински и физиологични подробности, научна терминология. Той все още е твърде малък, за да разбере това и е малко вероятно да разбере много от това, което му казвате. Всичко си има време. На детето в предучилищна възраст трябва съвсем малко да му се разкаже за репродуктивните органи и процеси в опростен вариант.

Въпрос 7

Не се опитвайте да превеждате разговора, разсейвайте детето, така че да забрави въпроса си и да ви спести от необходимостта да говорите по трудни теми. Времето ще мине и детето отново ще си спомни, какво е искало да попита, но сега най-вероятно няма да ви попита ... И не се знае, какви отговори ще получи.

Въпрос 8

Не е препоръчително татковците да говорят „за това“ с момичета, а майките с момчета. Разбира се, на четиригодишно дете не му пука кой му казва „за плодниците и тичинките“, за „птичките и пчеличките“, но на по-голямо дете може да му стане много неудобно.

По-добре е малкият и възрастният събеседник да са от един пол

Не се опитвайте да подминавате „неудобна“ тема с мълчание, ако детето не говори за нея. Всички деца, без изключение, рано или късно мислят за проблемите на своя произход, за разликата в структурата на момчетата и момичетата. Ако малчугана не попита за това, може да е объркан или да не знае как да започне. Следователно няма нищо лошо, ако сами мама или татко започнат разговор на подобна тема, като между другото обяснят на какъв принцип работи в този свят.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес