Високият кортизол може да причини симптоми като промени в настроението, наддаване на тегло, високо кръвно налягане, диабет, мускулна слабост и остеопороза.
Д-р Итало Рашид обяснява проблема тук. https://longevidadesaudavel.com.br/como-diminuir-o-cortisol/
За да прецени дали кортизолът е висок, общопрактикуващият лекар или ендокринологът може да назначи тестове за кръв, урина или слюнка и да препоръча физически дейности и добър сън.
Още: Забравете за кафето: Тези храни ще ви заредят с енергия по-добре от чаша еспресо
Симптоми на висок кортизол
1. Наддаване на тегло
Високият кортизол може да причини прогресивно наддаване на тегло с натрупване на мазнини главно по лицето, корема и зад врата.
2. Диабет
Още: Тази напитка намалява напрежението и подобрява настроението
Стимулира се производството на глюкоза от черния дроб, да увеличи инсулиновата резистентност или да намали производството на инсулин от панкреаса, което води до повишаване на нивата на кръвната захар.
3. Остеопороза
Високият кортизол може да увеличи риска от остеопороза, защото този хормон намалява усвояването на калций в костите.
4. Промени в настроението
Още: Как лесно да се справите със стреса: 3 съвета за перфектно настроение
Увеличаването на кортизола може също да причини промени в настроението, като стрес, безпокойство, еуфория, раздразнителност и депресия, като предизвиква освобождаване на адреналин и чрез директно действие върху мозъка.
5. Висок холестерол
Високият кортизол може да увеличи производството на мазнини от черния дроб и освобождаването им в кръвообръщението, което води до високи нива на холестерол.
6. Високо кръвно налягане
Задържат се течности в кръвоносните съдове, което може да причини високо кръвно. Причината е, че кортизолът пречи за извеждането на вода и минерални соли от организма, в допълнение към увеличаването на освобождаването на адреналин в кръвообръщението.
7. Мускулна слабост
Осезаем симптом на висок кортизол е мускулната слабост, понеже този хормон намалява производството на протеини и засилва разграждането им в тъканите. Мускулната слабост може да се забележи по затруднено изкачване на стълби или ставане от леглото или стола, например.
8. Промени в менструалния цикъл
Високият кортизол може да повлияе на репродуктивната система, като наруши женските хормони и доведе до нередовен менструален цикъл, липса или рядка менструация или безплодие.
9. Еректилна дисфункция
При мъжете високият кортизол може да промени мъжките хормони и да доведе до еректилна дисфункция, намалено либидо, умора или мускулна слабост.
10. Влошено качество на съня
Високият кортизол може също да намали качеството или продължителността на съня и да причини затруднено заспиване или безсъние, ярки сънища или кошмари.
11. Трудно заздравяване
Високият кортизол може също да причини трудности при заздравяването на рани, тъй като намалява колагена в тялото - протеин, който подсилва кожата.
12. Кожни промени
Увеличаването на кортизола в организма може също да причини промени в кожата, правейки я по-крехка и атрофирала, и да увеличи риска от кожни инфекции.
Възможни причини
Употреба на кортикостероидни лекарства повече от 15 дни и/или във високи дози;
- тумор в хипофизната жлеза в мозъка;
- тумор в надбъбречната жлеза;
- хроничен стрес и нередовен сън.
Как да намалим нивата на кортизол?
1. Правете физически упражнения
Редовното упражняване може да помогне за понижаване на кортизола и намаляване на стреса. Препоръчват се 150 до 200 минути физически упражнения седмично, с ниска до умерена интензивност.
2. Спете 8 до 9 часа на нощ
Добрият сън, от 8 до 9 часа на нощ, също може да помогне за понижаване на кортизола. По време на сън тялото намалява производството на кортизол и адреналин, което също помага в борбата със стреса.
3. Засищаща диета
Храненето на питателна, балансирана диета, избягването на храни с високо съдържание на мазнини, захар или сол, може да помогне за понижаване на кортизола.
Освен това се препоръчва да се ядат храни, богати на протеини и калий, като например яйца, мляко и млечни продукти, риба, овесени ядки, бадеми, кестени, семена от чия и лен.
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---