Да предположим, че идвате на селскостопански пазар с голям избор на сергии за плодове и зеленчуци. Стоките са приблизително едни и същи, цените са еднакви. Към кой продавач ще се обърнете? Как да определите: на кого да поверите здравето си - своето и на цялото семейство?
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Когато избирате сергия, от която да пазарувате, обърнете внимание на условията за съхранение на продуктите - поддържа ли се чистота на масите, дали развалените плодове и и зеленчуци се изхвърлят навреме, почиства ли се площта, прилежаща към мястото на търговия. Ако видите мръсотия или зеленчуци с признаци на разваляне, потърсете друга сергия.
За да могат плодовете, зеленчуците и горските плодове да бъдат максимално полезни и витаминозни, внимателно избирайте какво купувате. Външният вид, мирисът и консистенцията са основните параметри на плодовете и зеленчуците. Ако купите банан, например, той трябва да е жълт, твърд и да мирише на банан. Ако някои от параметрите не съвпадат, по-добре се откажете от точно този банан, наоколо не може да няма други.
Не пренебрегвайте външния вид на продавача. Чистите спретнати дрехи, спазването на личната хигиена, носенето на специални санитарни средства (маски, ръкавици, шапки) са задължение и признаци на добросъвестния продавач.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
След покупката главното, разбира се, е да измиете добре това, което сте си избрали.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Кореноплодните (картофи, репички, моркови, главеста целина, цвекло и др.) трябва да се накиснат за 10-15 минути в топла вода. След това ги почистете старателно с четка и изплакнете добре.
Зелето трябва да се почисти от горния слой листа, преди да се измие с хладка вода. Карфиолът, за да го избавите от насекоми, е добре предварително да го накиснете в хладна вода и да го разделите на съцветия, като същевременно го освободите от потъмнелите места.
Зеленият лук, копърът, магданозът, кориандърът, киселецът, зелените салати трябва да бъдат сортирани, като се отстранят корените, пожълтелите и повредени листа. След това ги накиснете в хладна вода за 15 минути; тя трябва да се сменя, докато цялата мръсотия се утаи на дъното и водата се избистри. За по-добро почистване от патогенни микроби, можете да подържите продуктите половин час във физиологичен или оцетен разтвор (една супена лъжица сол или оцет на литър вода).
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Гроздето трябва да се измие под течаща вода. След измиване оставете водата да се отцеди. Ако гроздовете са стегнати, се разделят с ножица. Плодовете не трябва да се отстраняват от дръжката, защото тя, подобно на тапа, предпазва зърното от проникване на чужди микроорганизми и предотвратява бързото разпадане и влошаване на продукта.
Ягоди, малини, къпини трябва да се сортират непосредствено преди измиване. Смело изхвърляйте смачкани, презрели, недозрели, изгнили, повредени. Не трябва да миете и да държите плодовете във вода по-дълго от необходимото.
За измиване на череши и вишни се препоръчва следното: поставете плодовете в гевгир на един слой и изплакнете под течаща вода за 5 минути - по този начин пръстта или прахът ще се отделят от повърхността.
Ако спазвате препоръчаните правила, финалният акорд на вашата лична плодово-зеленчукова симфония ще бъде насладата от вкуса и задоволяването на нуждите от витамини.