По-голямата част от хората с диабет имат диабет тип 2, затова изследователите са особено заинтересовани от неговата превенция. Проучване анализира връзката между консумацията на шоколад и риска от диабет тип 2. Това изследване е успяло да разграничи по важност консумацията на черен и млечен шоколад. Изследователите са установили, че при участниците, които са консумирали 5 или повече порции черен шоколад седмично, рискът от развитие на диабет тип 2 е намалял с 21%.
Още: Научни изследвания разкриват: Как любимата ви напитка може да промени бактериите в стомаха ви
По-нататъшни изследвания могат да потвърдят установеното от това проучване и да се опитат да разберат причините за наблюденията.
Хората, които избират млечен шоколад, предпочитат и други нездравословни храни
Изследователите са искали да разгледат по-подробно връзката между консумацията на шоколад и риска от диабет тип 2, тъй като при предишни изследвания са установени противоречиви резултати. Те също така са искали да разгледат влиянието на подтиповете шоколад, тъй като това е липсвало в предишни изследвания.
Проведеното проучване включва голям обем данни от три групи: Здравно проучване на медицинските сестри, Здравно проучване на медицинските сестри II и Проучване за проследяване на здравните специалисти.
Още: Диетолог: Тези храни предпазват от диабет
Изследователите включват данни от 192 208 участници в анализа на данните за общия прием на шоколад и 111 654 участници в изследването на подтиповете шоколад.
За първичния анализ изследователите изключват участниците, които са имали диабет, рак или сърдечносъдово заболяване в началото на проучването.
Всяко от груповите проучвания оценява храненето на всеки четири години чрез попълване от участниците на въпросници за честотата на хранене. Информацията за подтипа на шоколада започва да се включва в тези оценки през 2006 и 2007 г.
В груповите проучвания е включена и информация за няколко ковариати, като например данни за теглото, приема на алкохол, високото кръвно налягане и фамилната анамнеза за диабет.
Още: Най-добрият природен лек за пречистване на кръвта и укрепване на имунитета ви
Участниците са попълвали въпросници за ковариатите на всеки 2 години. Провеждано е и редовно проследяване на възникналите случаи на диабет тип 2, както и проследяване на телесното тегло.
Изследователите откриват някои интересни връзки между консумацията на шоколад и други диетични решения. Например млечният шоколад е свързан с други по-малко здравословни хранителни продукти, като добавена захар и преработено мляко. По време на проследяването на изследването 18 862 души са развили диабет тип 2.
Тъмният шоколад е свързан с 21% по-нисък риск от диабет тип 2
Още: Единственият десерт, който е пълен с магнезий и желязо, а много хора го избягват
При разглеждане на цялостната консумация на шоколад изследователите установяват, че при участниците, които консумират 5 или повече порции какъвто и да е шоколад седмично, рискът от диабет тип 2 намалява с около 10% в сравнение с хората, които никога или рядко ядат шоколад. Връзката се оказва нелинейна.
Въпреки това, когато се разглеждат подтиповете на шоколада, ползите се оказват в полза на черния шоколад в сравнение с млечния. Участниците, които са консумирали 5 или повече порции черен шоколад всяка седмица, са били с 21% по-малък риск от диабет тип 2. Налице е намаление с 3% на порция черен шоколад седмично. Наблюдаваната зависимост е била линейна.
Още: Хапвайте си смело шоколад, ето колко много ползи има от него
Изследователите не са установили значима връзка между консумацията на млечен шоколад и риска от диабет тип 2. Освен това увеличаването на приема на млечен шоколад е свързано с увеличаване на теглото.
Анализите на подгрупите показват, че участниците с висококачествен хранителен режим е най-вероятно да се възползват от намаляването на риска от диабет тип 2, свързано с черния шоколад.
Авторът на изследването Бинкай Лиу, докторант в Харвардското училище за обществено здраве обяснява: „Нашето проучване подчертава, че редовната консумация на черен шоколад е свързана с по-нисък риск от развитие на диабет тип 2, докато млечният шоколад не показва същата полза.
Консумацията на повече млечен, но не и на черен шоколад е свързана с натрупване на повече килограми с течение на времето. Тези констатации предполагат, че видът на консумирания шоколад играе решаваща роля, като тъмният шоколад предлага потенциални метаболитни ползи, вероятно поради богатото си съдържание на флавоноиди.“
Още: Бързо и лесно: Пригответе си неустоим здравословен черен шоколад у дома
Съответстват ли данните за консумацията на шоколад на хранителните навици в реалния живот?
Изследването има ограничения. Първо, някои данни, като тези за консумацията на шоколад, са събрани чрез самоотчети, които невинаги отразяват точно консумацията в реалния живот.
Авторите на проучването признават възможността за грешки при измерването във въпросниците за честотата на хранене. Съществуват разлики в събирането на ковариативни данни между трите групи, както и в наличните точки от данни за всяка група.
Например, една група е разполагала с данни за подтипове шоколад за три 4-годишни цикъла, докато другите са имали само един и два 4-годишни цикъла, съответно.
Още: Как да предпазите сърцето си през студените дни: 5 важни съвета за всеки
Освен това в анализа са включени повече жени, отколкото мъже, тъй като две от групите са съставени от жени, докато само една от групите е съставена от мъже. Повечето участници са представители на бялата раса и са били на възраст над 50 години в началото на изследването, а всички участници са били медицински специалисти. Това означава, че констатациите не могат непременно да се обобщят за други популации.
Участниците всъщност са имали доста ниска консумация на шоколад в сравнение със средната за страната въз основа на данните, които изследователите са проучили. Това може да е повлияло на „способността на изследователите да оценят връзката доза-отговор при по-висок прием“.
Съществува значителна хетерогенност в резултатите за трите групи, което също заслужава внимание. Например, в групата Nurse Health Study не е установено статистически значимо намаляване на риска от диабет тип 2, свързано с консумацията на шоколад, тъмен или друг.
Още: Как черният шоколад влияе на кръвта?
Напротив, ползите от консумацията на тъмен шоколад са най-силно изразени в групата на Health Professional Follow-up Study, в която всички участници са мъже. Изследователите признават, че е възможно да има объркване. Те са били ограничени и от това, че в групите с по-висока консумация на шоколад е имало само малък брой хора, които са развили диабет тип 2.
В статията се отбелязва, че това може да е затруднило откриването на по-скромни връзки между консумацията на черен шоколад и развитието на диабет тип 2.
И накрая, важно е да се отбележи, че анализите на чувствителността, които са коригирани за неща като добавена захар и храни, които предсказват диабет, са намалили връзката между черния шоколад и диабет тип 2. Така че е вероятно да действат и допълнителни фактори и ще бъдат полезни допълнителни изследвания.
Още: Вземете точните мерки в точния момент: Какво да хапнете, когато кръвната ви захар падне опасно ниско
Черен шоколад: Какво го прави по-здравословен от другите видове сладки изделия?
Като цяло проучването подчертава потенциалните ползи от тъмния шоколад. Хората, които се интересуват от темата за избора на храни, могат да обсъдят възможностите със своите лекари. Лиу отбеляза, че: „В момента, в който се появи шоколад, той е в състояние да се консумира, а не да се употребява:
„Констатациите подчертават значението на избора на храни за управлението на метаболитното здраве. Въпреки че черният шоколад може да предложи някои защитни ползи срещу диабет тип 2, той не трябва да се разглежда като самостоятелно решение. Клиницистите могат да обмислят обсъждането на умерената консумация на черен шоколад като част от балансирана, богата на хранителни вещества диета за пациенти, които се интересуват от подобряване на цялостното си здраве. Изключително важно е обаче да се спазва умереност, тъй като шоколадът е калоричен и прекомерната му консумация може да обезсили потенциалните му ползи.“
Още: Лекар: Тези първи симптоми на диабет често биват пренебрегвани от хората
Д-р Андрес Спенсър, ендокринолог, който не е участвал в това изследване, подчертава, че „най-голямото клинично значение на това изследване е пациентите да осъзнаят, че изборът на хранителен режим влияе върху здравето“.
„Ако само една проста промяна от по-малко здравословния млечен шоколад към неговата по-здравословна алтернатива - черния шоколад, може да намали риска от диабет, представете си до какво могат да доведат други промени в храненето“, казва той.
„Основният смисъл на това и на много други проучвания за хранителни интервенции е, че консумирането на повече пълноценни храни, богати на антиоксиданти, води до много ползи за здравето, като намаляване на риска от рак, сърдечни заболявания, високо кръвно налягане, висок холестерол и диабет тип 2“, добавя Спенсър.