Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Истината за кофеина: Как кафето наистина влияе на тялото ни?

08 май 2023, 15:37 часа

Всеки ден по света се консумират 2 милиарда чаши. Но какво всъщност се случва, след като преглътнете първата хапка? Тук е всичко, което трябва да знаете

Още: Тези 10 често срещани кошмара не са случайни – ето защо ги сънувате

Още: Знаете ли колко е широка една кола?

Колко бързо действа?

Ефектите може да започнат още преди да сте отпили първата глътка. Самото вдишване на аромата на кафето може да подобри паметта и да стимулира бдителността, според проучване от 2019 г. на 18-22-годишни.

Тези знаци издават, че прекалявате с кафето

Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време

Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада

Как кафето ви събужда?

Кофеинът действа като стимулант на централната нервна система. Прави ви по-бдителни и фокусирани, но потенциално и по-раздразнителни и тревожни. Всичко е свързано с аденозиновите рецептори на тялото ви, които помагат за регулиране на сърдечната честота, кръвния поток и циклите сън-събуждане. Когато аденозинът – органично съединение, което се среща естествено в тялото ви се свърже с тези рецептори, той предизвиква физиологични реакции, които водят до намаляване на клетъчната активност, често причинявайки сънливост.

Кофеинът може да заблуди вашите нервни клетки и вместо това да се свърже с тях, като попречи на аденозина да свърши работата си. Това ви прави по-бдителни, като същевременно позволява на стимулиращите мозъка невротрансмитери (като допамин) да се развихрят. Това го прави средство за повишаване на настроението за много хора, но може да доведе и до безпокойство след високи дози.

Може ли наистина да повиши спортните постижения?

Още: Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия

Още: Кой вид маймуни са известни като "горски човек"

Със сигурност може. Проучване от 2020 г. на аматьори колоездачи установи, че кафето подобрява представянето средно с 1,7%. Това може да не звучи много, но е голяма работа дори за умерено конкурентни спортисти. По-старо британско проучване съобщава за свързано с дозата подобрение в тестовете за време за реакция, памет и зрително-пространствено мислене сред пиещите кафе.

Зърната кафе също имат значение – стандартните зърна робуста имат по-високо съдържание на кофеин от зърната арабика, напримр. Но има и други фактори – печенето всъщност разгражда кофеина, така че като цяло по-тъмно изпеченото кафе ще имат по-ниско съдържание на кофеин.

Ще причини ли безкофеиновото кафе по-малко дразнене на стомаха, отколкото кафето с кофеин?

Кога трябва да спрете да го пиете?

Кофеинът има период на полуразпад от около шест часа, което означава, че ако изпиете последното си еспресо в 16:00 часа, половината от кофеина все още ще е във вашата система в 22:00 часа, когато трябва да си почивате.

Добре ли е да консумирате кофеин?

Някои хора предполагат, че прекомерният прием може да е свързан с повишен риск от рак или сърдечни проблеми, докато други казват, че няколко чаши на ден не са проблем.

Според скорошно проучване консумацията на кафе изглежда като цяло безопасна в рамките на обичайните нива на прием, като обобщените оценки показват голямо намаляване на риска за вреди на здравето при три до четири чаши на ден. И в този случай е по-вероятно да е от полза за здравето, отколкото обратно. Друг доклад  установи, че кафето е свързано с вероятен малък риск от няколко форми на рак, заедно със сърдечно-съдови заболявания, болест на Паркинсон и диабет тип 2.

Какво ще кажете за другите дългосрочни ползи от кафето?

Има някои доказателства, че неговите ефекти върху настроението могат да бъдат полезни в дългосрочен план. В мета-анализ на наблюдателни проучвания от 2016 г. беше установено, че консумацията на кофеин намалява риска от депресия.

Кафето също може да помогне за изгарянето на мазнини, но е най-ефективно в комбинация с упражнения. Доказано е, че кофеинът увеличава липолизата или разграждащата част. Така че една малка чаша кафе преди сутрешната ви тренировка, ще ви даде повече енергия и ще подобри резултатите в залата.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес