„Отнесени от вихъра“ е всъщност единственото произведение на Маргарет Мичъл. Тя писала романа в продължение на 10 години.
През 2000 г. бил публикуван романът „99 франка" на Ф. Бегбедер, който във Франция се препоръчвал за продажба на цената от заглавието. В други страни тази книга излизала под други заглавия, съответстващи на настоящия обменен курс на франка: например, „9.99 лири“ във Великобритания, а в Япония - „999 йени“.
Михаил Булгаков работил върху „Майстора и Маргарита" над десет години. Не всеки знае за скрития „шифър“ във възрастта на Майстора, за когото в романа се казва, че е човек на „около 38". Именно на толкова години бил Булгаков на 15 май 1929 г., когато започнал да пише своя шедьовър.
Артър Конан Дойл в произведенията за Шерлок Холмс описва подробно много начини за залавяне на престъпници - които след това британските следователи действително използвали. Например полицията започнала да обръща внимание на фасовете, пепелта от пурите, както и да използва лупа при огледа на местопрестъпленията.
Кубинският писател Юлиан дел Касас се споминал от смях. По време на вечеря един от неговите приятели разказал виц, който предизвикал неудържимия смях на дел Касас. Това причинило разслояване на аортата, вътрешен кръвоизлив и бърза смърт.
Прочутият роман „451 градуса по Фаренхайт“ на Рей Бредбъри е публикуван за пръв път на части в първите броеве на еротичното списание „Плейбой“.
Създателят на Джеймс Бонд – Ян Флеминг, бил не само писател, но и любител-орнитолог. Ето защо заимствал името на своя прочут герой-шпионин от Джеймс Бонд, автор на орнитологичното ръководство „Птиците на Западна Индия“.
Не само Артър Конан Дойл е писал за Шерлок Холмс. След него стотици други писатели продължават да пишат за легендарния детектив, сред които Марк Твен, Айзък Азимов, Стивън Кинг.
14 години преди корабокрушението на „Титаник“ писателят Морган Робъртсън публикувал роман за кораб, наречен „Титан“ и с размери, близки до действителните размери на „Титаник“. В романа „Титан“ също се сблъсква с айсберг и повечето от пътниците загиват.
Когато веднъж Бърнард Шоу бил попитан кои 5 книги би искал да вземе на безлюден остров, той отговорил, че би взел 5 книги с празни листове. През 1974 г. едно американско издателство въплътило идеята на писателя, пускайки книга, наречена "Книга за нищото", със 192 празни листа. Книгата станала популярна и неведнъж била преиздавана.
Първият роман за Хари Потър на Дж. К. Роулинг е публикуван едва през 1995 г., 3 години след написването му. Причината била, че нито една редакция не пожелала да го публикува - според тях той бил обречен на провал.
Британският поет и художник Данте Росети погребал съпругата си в 1862 г. и поставил непубликуваните си творби в нейния ковчег. След известно време предложили да публикуват стиховете му, но той не можел да ги възпроизведе по памет. Наложило се да ексхумира починалата си съпруга, за да може тя да му „върне“ ръкописите.
Най-превежданият автор в историята на литературата е Жул Верн. Неговите творби са преведени на 148 езика.