Какво представляват нитратите?
Още: Великден 2025: Кога се пада през тази година
Още: Какъв църковен празник е на 2 януари - традиции и обичаи
Нитратите са соли на азотната киселина. Обикновено са безцветни или бели прахообразни, кристални вещества, които се разтварят добре във вода. Използват се в много отрасли:
* в земеделието като високо ефективни торове
* в хранително-вкусовата промишленост като консерванти и оцветители
* в индустрията за производства на лекарства, пластмаси, стъкло, бои.
Вредни ли са нитратите?
Още: Мандарините са полезни, но за хора с какви проблеми са най-полезни?
Още: Задушница 2025: Кога се падат трите най-големи задушници през тази година
Самите нитрати не са отровни. Представляват опасност за здравето веществата, образуващи се при метаболизма им - нитрати и нитрозамини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Нитритите се свързват в кръвта с хемоглобина, в резултат на което се образува съединение, наречено метхемоглобин. То възпрепятства преноса на кислорода до тъканите и органите в организма и се развива състояние, известно като метхемоглобинемия, което се проявява с посиняване на кожата.
Най-опасни са нитратите, които са превърнати в нитрити още преди поглъщането им в организма. Това става при неправилно съхранение на хранителните продукти или по време на готвене, особено при пържене. При постъпване на големи количества нитрати в организма, след няколко часа се появяват задух, гадене, диария, посиняване на кожата.
Лекар: Това издава, че доматите и краставиците са пълни с нитрати
Още: Как се изпълнява сурвакането в различните краища на България?
Още: Какво се прави на Васильовден за късмет през новата година?
Може ли да познаем има ли нитрати в зеленчуците?
Без лабораторни изследвания е много трудно да се определи концентрацията на нитрати в зеленчуците. И все пак има някои признаци, които ще ни помогнат да разберем има ли нитрати в зеленчуците.
При засилено азотно хранене, растенията бързо увеличават своята зелена маса, а цъфтежът липсва или е много слаб. Плодовете са малко и зреенето се забавя.
Зеле
Ако в зелето има повече азот и недостиг на калий, зеленчукът завива глава, а тя е доста рехава. Ако се добави повече азотен тор под вече оформена глава, тя се разцепва.
Цвекло
Цвеклото образува ярки пръстени и кухини вътре. Расте влакнесто и жилаво, тъй като азотът изсмуква целия сок към върховете на листата.
Домати
Наблюдавайте внимателно кожата на доматите. Колкото по-дебела е тя, толкова повече химикали има в тях. Избягвайте да купувате домати в оранжево-червеникав цвят. Бялата сърцевина и тлъстите белезникави жилки също са сигнал за голямо съдържание на нитрати.
Естествено отгледаните домати не са много големи. Ако видите домати с ярък цвят и перфектна форма, най-вероятно съдържат много нитрати.
Ако вече сте купили подобни домати, накиснете ги за около час в хладка вода.
В кои плодове и зеленчуци има най-малко НИТРАТИ?
Краставици
Екологично чистите краставици трябва да са в нежно тревист зелен цвят. Ако са тъмнозелени, има повече от допустимото количество нитрати. Задължително белете краставиците преди консумация.
Моркови
Избягвайте моркови с позеленели върхове - това е признак, че съдържат нитрати. За по-голяма сигурност отрежете 1-1,5 см от върха на моркова. Ако морковите са в неестествено големи размери, съдържат повече от нужното количество нитрати. Обикновено морковите са с дължина около 20 см. Ако се предлагат заедно със зелената част - разгледайте листата. Ако те са много дълги, са поливани обилно с подобрители.
Тиквички
Ако имат тъмнозелен връх, съдържат много нитрати.
Общи признаци за всички зеленчуци и плодове
Колкото по големи са зеленчуците, толкова по-вероятно е да са пълни с нитрати. Освен това нямат характерния вкус.
За да намилито съдържанието на нитрати, накисвайте зеленчуците 1-2 часа във вода и ги белете.