На 8 ноември честваме Архангеловден, посветен на архангел Михаил, известен като воинът сред ангелите. Какво е нужно да знаем за Михаил и каква е неговата роля в християнската религия?
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Кой е Архангел Михаил
В превод, неговото име означава "Кой е като Господ". Смята се, че този архангел води душите на мъртвите към Ада/Рая. Той е един от четиримата архангели в Стария Завет и един от седемте в Библията. Признат е за водач на останалите ангели и е известен като покровител на воините, тъй като успява да победи Сатаната/Дявола и да му попречи да влезе в Царството небесно.
Архангел Михаил според българските традиции
Той е известен като душевадник/вадидушник. Според българските традиции, той помага на душите да намерят своето място след като завършат земния си път. Взема душата на починалия и ѝ подава ябълка, която се смята за символ на новото начало и пътя, който предстои да извърви. Неговата роля е изключително важна, защото се счита, че след кръщението всеки човек получава ангел, който бди над него. Този ангел се стреми да помага индиректно и да се грижи за повереното му лице. Обаче, ангелът не прощава човешките грехове - той е по-скоро спътник или духовен съветник. Архангел Михаил има задача да надзирава работата на останалите ангели и да им помага във взаимодействието им с човешките души. Според вярванията, никога не трябва да се ядосва архангел Михаил, защото той, за разлика от Бога, не прощава и поставя справедливостта на първо място.
Ролята на Архангел Михаил в християнството
В християнската религия неговата роля е представена като изключително важна. Определян е като ангел-пазител само на значими души, които имат задача да изпълняват божии мисии. Интересно е и представянето му не само като съдник на душите. Често е изобразяван с везни, на които измерва добрите и лошите дела на починалите. Така той преценява кое ще надделее и оценява живота на човека. Неговата роля може да варира в различните версии на християнството, но дори в близките религии като юдаизъм и ислям, водещата му функция не е отречена.
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи