Понякога купуваме повече храна, отколкото можем да изядем и поради тази причина, често виждаме, че срокът им е изтекъл. При някои това е проблем, но други можем да консумираме и малко след този период. Защо това е така? Вижте списък с храните, които можете да ядете и след изтичане на срока им на годност.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
1. Замразени продукти – много зеленчуци и плодове се замразяват умишлено, за да се удължи срока им на годност, ето защо, ако имате пакет замразена храна, бъдете спокойни, че може да го консумирате и след заветната дата.
2. Шоколад – трябва да се съхранява на сухо място, с максимална температура от 20 градуса. Той може да издържи много след срока на годност. Понякога се образуват тънък бял слой върху шоколад – това не означава, че е развален. Това е реакция при шоколада, която е напълно безопасна и можете да си хапнете любимото изкушение без притеснение.
3. Паста – ако я съхраняват на хладно и сухо място, за нея няма проблем да издържи много след срока на годност. Важно е пакетът да не е отворен, защото ще загуби вкусовите си качества.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
4. Пакетирани – всички онези сладки, соленки и чипс, с които зареждаме шкафа у дома, но понякога забравяме или просто нямаме време за тях. Препоръчително е да изхвърлите, ако усетите, че миришат неприятно. Иначе, дори да ги отворите седмица-две след срока им на годност, няма проблем да си ги хапнете.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
5. Прясно мляко – ако държите млякото в хладилник постоянно и е пастьоризирано, то може да издържи по-дълго от определения срок. Важно е да го държите отзад, където температурата е най-ниска, а не отпред или на вратата на хладилника.
6. Зеленчуци и плодове – правилото при тя е, че можете да ги консумирате, стига не са изгнили, с неприятен аромат и вид. Иначе няма проблем. Осведомете се и кои плодове и зеленчуци трябва да се държат в хладилник и кои не.
7. Консерви – ако ги държите на хладно, сухо и тъмно място, може да си хапнете консерва доста време след като сте я закупили. Храната в нея няма да се развали, дори да е минало повече време от покупката. Както виждате, важно е съхранението на продукта.
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
8. Хляб – дори да е по-сух, пак е годен за ядене, независимо какво пише на опаковката му. Важно е да няма мухъл. Трик за удължаване срока на годност на хляба е, като го държите в хладилника. Ще бъде по-студен, но ще е годен за употреба.