Казват, че няма нищо по-хубаво от лошото време, но така ли е наистина, или има чувствителни хора, на който всяка промяна влияе негативно върху самочувствието и здравословното състояние? Метеорологичните фактори изправят на изпитание организма на хронично болните и страдащите от определени заболявания.
Още: Лекар: Кои храни са задължителни за здрав панкреас?
Още: Какво да правим, ако кучето ни преяде?
Тези хора усещат всяка промяна във времето, преди да е настъпила, и могат да прогнозират предстоящо влошаване – дъждове, застудяване, буря. Наричат ги барометри и макар полезни за околните с предупреждението си за приближаваща до минути буря, те страдат, тъй като чувстват дискомфорт, болка, прилошаване и други неприятни симптоми в зависимост от своето хронично заболяване. Сред хората баромери са:
1. Страдащите от ревматологични заболявания – артрит, заболявания на опорно-двигателния апарат
Тези хора с лекота могат да ви информират предстои ли разваляне на времето в близките часове или дни. Пациентите с начална форма на артрит и други подобни заболявания, нямащи оплаквания при стабилно и хубаво време, често страдат от болка, възпалителни промени в ставите, оток, когато предстои променливо време, валежи или ниски температури. Те усещат спада на атмосферното налягане, предвещаващ буря и дъждове, тъй като този спад влияе на усещането им за болка. Научното обяснение на феномена е, че значителното понижаване на атмосферното налягане води до разширяване на въздуха в някои изпълнени с въздух кухини в тялото като ставите и това води до болезнените усещания в тях.
Още: 3 кулинарни употреби на зехтина, които ще ви се иска да сте знаели преди
Още: Как се оказва първа помощ при задавяне
Най-чувствителните към промените във времето чувстват болка в крайниците и при минимален спад на атмосферното налягане. Чувствителните личности могат да изпитат сърцебиене, прилошаване, прималяване, причервяване и други подобни неприятни симптоми от страна на вегетативно-нервната система непосредствено преди буря или градушка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/
2. Хора с проблеми, свързани със сърдечносъдовата система и мозъка
Тези хора с лекота ще ви информират кога е висока влажността на въздуха. Тя оказва негативно влияние върху самочувствието им и поражда болка. Това важи с особена сила, ако времето е едновременно горещо и влажно. Научното обяснение на феномена е следното – при висока влажност човек не се изпотява въпреки високите температури и това води до прегряване, при което съдовете се разширяват, кръвообращението се затруднява, както и преносът на хранителни вещества чрез кръвта до тъканите и органите, сред които е и мозъкът. Мисълта се забавя, паметта отслабва, сърцето е натоварено. Всичко това води до значителен дискомфорт при хора, страдащи от сърдечно-съдови хронични заболявания.
3. Хора с автоимунни заболявания
Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем
Още: Как да приготвим цяло пиле със зеле на фурна
Страдащите от множествена склероза обикновено предусещат валежите особено значителните – проливен дъжд, сняг, буря. Болката при тях се увеличава поради понижаването на атмосферното налягане и увеличаването на влажността във въздуха.
4. Пациенти, страдащи с мигрена
Страдащите от мигрена са чувствителни към застудяването. То предизвиква пристъпи при тях и засилва болката. Студеното време се предусеща неприятно и от болните от Рейно чрез спазми в малките кръвоносни съдове на крайниците им, съпроводени с болка, побеляване или посиняване на пръстите. Ниските температури водят до спазъм и в по-големите кръвоносни съдове и по този начин затрудняват работата на сърцето особено при хора, страдащи от сърдечно-съдови заболявания.
Знаейки своите хронични страдания и как въздействат промените в климата върху тях, ще ви е по-лесно не само да посочвате точно предстоящото време, но и да предприемете мерки да се чувствате по-добре и да облекчите болката си, ако времето ще се влошава.