Царевичното олио е едно от най-разпространените както за домашна, така и за промишлена употреба. Богато на омега 6 мастни киселини, фитостерали и витамин E, то е идеално за пържене в маслена баня и приготвяне на маргарин, но не бива да се използва за салатен дресинг. Неутралният му вкус го прави подходящ заместител на маслото при печене.
Как се произвежда царевичното олио?
То се прави от зародиша на царевичните зърна. Това е онази част на царевицата, която може да покълне и да даде живот на ново растение. Преди да достигне на пазара бутилирано обикновено в пластмасови бутилки, царевичното олио преминава дълъг период на обработка. Тъй като е трудно за съхранение в необработен и нерафиниран вид, то преминава доста дълъг процес на обработка и пристига до потребителите като рафинирано масло. За да се направи царевично олио, мазнините се отстраняват от царевичните зърна чрез методи като пресоване и екстракция. После олиото се ароматизира, а вкусът му се подобрява, след което вече е готово за продажба в магазините.
Още: Как да изберем правилната мазнина за готвене?
Готовото за употреба царевично олио има две основни предимства, които го правят идеално за всякакъв вид приложение - то е с неутрален вкус и висока точка на димене (т.е. издържа на високи температури). Това означава, че е идеално за пържене, за сотиране, за скара и за печене на фурна на всякакви продукти. Неутралният вкус го прави идеален за добавяне самостоятелно в салати или дресинги, както и за пакетирани храни, сосове, маргарини, сладкарски продукти.
Съхранението на царевичното олио изисква да сте внимателни. Не го излагайте на топлина и светлина. Така ще го предпазите от гранясване и от окисляване, като ще може да го използвате достатъчно време. Не забравяйте обаче, че царевичното олио трябва да се използва в рамките на от шест до дванадесет месеца, след като вече е отворено. Това е и оптималният период за съхраняване на мазнината, през който няма да се развали, да граняса или да добие друг вкус и мирис.
Още: За какво се използва рапичното олио
За точката на димене и нейното значение
Ако не знаете, точката на димене на което и да било олио е много важен показател. Това е онзи момент на достигане до определени градуси, при които мазнината започва да се окислява и да променя химичната си структура по отрицателен начин. Колкото по-висока е точката на димене, толкова по-подходящо за пържене и готвене на високи температури е растителното масло. За царевичното олио (специфично за рафинираното) тази точка е определена на 232 °C.
Заради по-ниските стойности на точката на димене повечето растителни масла с високо съдържание на полиненаситени мазнини не са най-добрият избор за пържене или готвене на скара. Царевичното олио обаче, както и маслото от авокадо, са изключения.
Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола