Целина
Целината е богат източник на лутеолин, растително съединение, за което се смята, че намалява възпалението в мозъка, като по този начин го предпазва от процеса на стареене. Проучване от 2010 г. установи, че лутеолинът забавя когнитивния спад при по-възрастните мишки.
Тъмен шоколад
Страхотна новина за любителите на черния шоколад! Няколко проучвания демонстрират неговите способности за стимулиране на мозъка, включително подобрена когнитивна функция, намален риск от деменция и подобрена ефективност при предизвикателни мозъчни закачки – заедно с множество други ползи за здравето от черния шоколад. Например, изследователи през 2013 г. откриха, че флаванолите, които се абсорбират, когато консумирате шоколад, проникват и се натрупват в мозъчните региони, участващи в ученето и паметта, особено в хипокампуса. Друг тест, проведен през 2011 г. , установи, че дори единични дози тъмен шоколад с високо съдържание на флаванол могат да подобрят ефективността на когнитивните тестове, включително тест за памет, при здрави възрастни.
Орехови ядки
Всички ядки са полезни за здравето на мозъка, но орехите са на първо място в списъка. Благодарение на високата си концентрация на DHA, вид омега-3 мастни киселини ( 1/4 чаша орехи осигурява почти 100 процента от препоръчителния дневен прием на DHA ), ядките са свързани със здравето на мозъка при новородени и подобряват когнитивните способности при възрастни и предотвратяване или подобряване на когнитивния спад, свързан с възрастта. Проучване от 2012 г. установи, че консумацията на орехи може да увеличи логичните разсъждения при млади хора.
Моркови
Свободните радикали, плуват в кръвния поток и се опитват да разрушат мозъчните клетки, което води до загуба на паметта с напредване на възрастта. Въпреки това, антиоксидантите се сливат със свободните радикали и ги правят безвредни, а морковите са заредени с тях. Морковите могат да предпазят и от други видове когнитивен спад, според проучване от 2000 г., благодарение на способността им да понижават оксидативния стрес в мозъка, който може да отслаби капацитета на нервната сигнализация.
Мазна риба
Мозъкът се нуждае от много омега-3 мазнини, за да бъде здрав, а най-добрият естествен източник е в мазната риба, като сьомга, скумрия, пъстърва, херинга, сардини, сардина. Мазната риба съдържа активната форма на EPA и DHA в готова форма, което означава, че тялото може да я използва лесно. Смята се, че наличието на здравословни нива на EPA и DHA помага за справяне със стреса и повишава нивата на „щастливия“ мозъчен химикал, серотонин. Последните изследвания, проведени в Съединените щати, откриха възможна връзка между високите нива на омега-3 и превенцията на болестта на Алцхаймер.
Домати
Този зеленчук съдържа мощния антиоксидант ликопен, за който се смята, че помага за защита срещу вида увреждане на клетките от свободните радикали, което възниква при развитието на деменция. Доматите съдържат и други съединения, които могат да защитят здравето и функционалността на мозъка. Изследвания, проведени през 2013 г., показват, че хранителният холин от групата на витамин В подобрява краткосрочната памет, подпомага ученето и регулира съня. Освен това алфа-липоевата киселина в доматите помага за запазване на мозъчната тъкан и дори може да забави началото на болестта на Алцхаймер.