Въпреки факта, че страстта и любовта са напълно различни чувства, някои хора все още не разбират разликата между тези понятия, често бъркайки едното с другото. По правило страстта възниква в началото на връзката на фона на хормонален скок и след като хормоните се върнат към нормалното, между любовниците възниква или привързаност, или охлаждане. Привързаността към партньора, основана на желанието да го опознаете, да се сближите с него емоционално и психически, е по същество любов. Нека да разгледаме основните признаци, че грешите, като идеализирате своя роман.
Емоционална люлка
Любовта (в сравнение със страстта/привличането/влюбеността) е доста скучно чувство, защото не познава нито възходи, нито падения. Ако връзката ви се характеризира с емоционални колебания и така нареченото „влакче в увеселителен парк“, тогава най-вероятно имате работа със страст, а не с любов. Високата интензивност на чувствата на любов, като правило, не е типична.
Още: ТОП 5 зодии с най-високо либидо
Еуфория
Първото нещо, което отличава страстта от любовта, е емоционалният подем, интензивността на чувствата и състоянието на еуфория. Всичко това е характерно за влюбването, което обхваща човек на първия етап от връзката. Ако вашият партньор ви разкаже на третия ден от срещата с него за своите дълбоки чувства и желание да прекара остатъка от живота си с вас, най-вероятно говорим за страст и силно привличане, а не за любов.
Още: Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Още: Стихотворение на деня, 2 февруари, от Христо Смирненски
Бързо избледняване на чувствата
Страстта минава бързо, любовта остава за дълго. Любовта е чувство, което отлежава с годините, като хубавото вино. Страстта, за съжаление, не издържа проверката на времето. Разбира се, можете да опитате периодично да го съживите с помощта на емоционални колебания - някои двойки правят това, когато например създават скандали, опаковат нещата, скъсват, събират се отново и т.н. Но любовта е, когато, без да разклащат въздуха, партньорите са близки, чувстват се един друг, запазват желанието да флиртуват, да общуват и да прекарват времето си заедно.
Още: Тези зодии обръщат повече внимание на страстта си отколкото на любовта
Още: Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?
Още: Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания
Възприемане на отношенията през розови очила
Ако идеализирате партньора си, но гледате на случващото се между вас през розови очила, тогава най-вероятно сте обзети от страст. Като правило любящият човек е в състояние да види не само предимствата на партньора си, но и неговите недостатъци. Трезвият поглед върху нещата е това, което отличава любящия човек от обичащия. Именно за влюбените са характерни силни разочарования от партньора: толкова силни, че възниква желание за раздяла с човека, защото той е поразително различен от портрета, нарисуван от въображението под влияние на страстта. Любовта е преди всичко приемането на друг човек.
Липса на духовна интимност
Любовта е не само физическа, но и духовна интимност, защото се основава на доверие един към друг, което позволява на партньорите да изпитват кризи в отношенията, но все пак запазват желанието да бъдат близки. В началния етап на една връзка, когато партньорите са в състояние на любов и обхванати от страст, няма нужда от такова доверие, тъй като на този етап партньорите възприемат интимността предимно в интимен контекст.
Още: Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Домашното пържено кюфте - как да се получи сочно, с коричка, месен сок и апетитен аромат
Импулсивни решения
Когато изпитва страст, човек е склонен да взема моментни, спонтанни решения „на базата на емоции“, които често са грешни. Строго погледнато, за един влюбен светът е или черен, или бял и това пряко важи за партньора и връзката му. Прост пример: да ревнувате и да напуснете човек, без дори да се опитате да разберете ситуацията. Любящият човек по правило взема информирани решения, дори когато не са лесни.