Гергьовден 2024 година съвпада с втория ден на Великден, което прави празника, посветен на Свети Георги Победоносец, Българската армия, овчарите, пастирите и всички, носещи имената Георги, Гергана, Ганка, Гинка, Гунчо и прочие, още по-специален. Това съвпадение на 6 май с втория ден от Възкресение Христово по никакъв начин не променя нито традициите, част от корените ни, наследени от дедите ни, които се спазват на празника, нито обредната трапеза.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Като един от най-пъстрите, шарени и почитани пролетни празници, Гергьовден се чества дори от тези, които нямат именик в дома си и не са от общността, възприела деня за свой професионален празник, защото Гергьовден е и официален, и народен празник, ден за всенародно веселие, агнешко, приготвено на шиш и обредни хлябове с кръстове, слънца и кошари върху им.
Ако се колебаете кои традиции да спазите на Гергьовден 2024, ще ви припомним най-любопитните от тях, историята на празника, както и характерните обредни ястия, които да поднесете на близки и приятели, събрали се около масата.
Гергьовден 2024 - какво трябва и какво НЕ трябва да се прави
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Историята на Гергьовден като празник
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Гергьовден е посветен според църквата на Свети Георги Победоносец – пазител на вярата, храбър, жертвоготовен и защитаващ слабите и онеправданите, единствен светия, наричан Победоносец, еднакво почитан и в страни на Балканите, и от такива в далечна Америка. Свети Георги е светецът войн, чиито образ днес свързваме с храбър мъж на бял кон с копие в ръка, пронизало дракон.
Много са легендите за подвизите и делата му и приживе, и след смъртта му, къде свършват те и започва историческата истина не е много ясно, но Свети Георги наистина е бил храбър войн, уважаван и издигнал се в римската армия, любимец на император Диоклетиан, и макар роден в Мала Азия, става небесен предводител на християните срещу исляма.
Гергьовден е известен и като Ден на храбростта. У нас празникът е професионален за военнослужещите, Ден на Българската армия от самото ѝ създаване. Гергьовден е и празникът на военния орден „За храброст“, учреден с указ № 1 от 1 януари 1880 г. от княз Александър Батенберг за удостояване на извършилите подвизи на бойното поле.
Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии
Вероятно още по-рано денят е празник на пастирите, овчарите, изкарващите селските стада на паша и всенароден празник, на който се организира общоселска веселба, изпълняват се различни обичаи и се приготвя специална обредна трапеза, посветена на светеца.
На кои държави е покровител Свети Георги?
Гергьовден 2024 – традиции и обичаи за празника
- Един от символите на Гергьовден е жертвеното агне – бяло, мъжко, най-често първородното за годината, което дедите ни украсявали със свещи, цветя, венци, четели му молитви и изпълнявали множество ритуали, преди да го пренесат в жертва за здраве и благополучие до семейното огнище в дома, под плодови дръвчета или близо до реката, за да потече кръвта на агнето в нея и тъй да тече щедро и млякото на добитъка през годината.
В едни не особено далечни години стадата хранели голяма част от населението, осигурявали поминъка на хората и ролята на овчаря, пастира, свинаря в живота на селяните била повече от значима. На техния празник – Гергьовден – те получавали от съселяните си питка с изобразена кошара или стадо, наричана Овчарка или Свинарка, според това дали се приготвяла за поднасяне на овчаря, пасящ стадата, или на селския свинар.
- Другите обредни ястия, характерни за Гергьовден, освен питките също са свързани пряко с овцете и стадата. По стара традиция първото издояване на млякото и първото вкусване на млечни продукти се извършвали именно на Гергьовден, поради което на трапезата изобилствали млечни храни и ястия със сирене и мляко. Традиционно се поднася и зелена салата.
- Гергьовден прилича на Еньовден по вярата на хората в магическата и лековита сила на билките, набрани имено на този ден. За лековита се считала и водата, извършвало се ритуално къпане в река или в росата рано сутрин. Жените, които не можели да заченат, се къпели голи, за да ги зарадва съдбата с първа рожба, а невестите приготвяли мълчана вода за обредните си хлябове, които се давали дори на добитъка за здраве.
- В онези години първото червено яйце, боядисано за Великден за годината, което днес държим на иконата, се заравяло на Гергьовден на нивата, за да е плодородна, богата годината, благосклонна към трудещите се – без градушки и болести, които да унищожат културите.
- На Гергьовден се организирали селски празненства с гергьовденски хора, всенародно веселие и любовни закачки – ергените кичели с китка портите на избраницата си.
Честит професионален празник, честит празник на всички именици, на всички, заети със скотовъдство и на всички, тачещи паметта на Свети Георги! И не забравяйте, че най-важното на празника е не трапезата и обичаите, а това да бъдем заедно с хората, важни за нас.