Сега е моментът да купите сезонни зеленчуци, плодове и горски плодове и да ги замразите, за да разнообразите по-късно диетата си през дългата зима.
Нашите баби винаги са се опитвали да приготвят запаси за зимата, докато прибират реколтата. От тях се правеха различни туршии, компоти, сладка и т.н.. Друг вариант е сушенето.
В наши дни можете да намерите почти всеки продукт на рафтовете на магазините през цялата година. Все пак има смисъл да замразявате зеленчуци и плодове, тъй като начина на добиване е различен през различните сезони, тъй като зеленчуците и плодовете, които не растат в най-оптималните си условия, често биват обработвани с различни химикали, които да осигурят растежа им.
3 вида горски плодове за намаляване на мазнините по корема
Витамините ще останат живи
Според специалисти замразяването е най-успешният начин за приготвяне на храна. Под въздействието на ниски температури плодовете получават минимална обработка. Този метод също помага да се запазят максимум витамини и микроелементи.
При сушене и дехидратация плодовете и зеленчуците могат да загубят до 45% от всички полезни свойства. Но правилното замразяване спестява до 100% от полезните компоненти.
Дори аскорбиновата киселина, която обикновено е неустойчива на температури, се запазва при замразяване.
За да останат храните наистина толкова здравословни, колкото са били преди замразяването, те трябва да бъдат изядени в рамките на 6-12 месеца. След този период има по-малко хранителни вещества.
Ще запазят вкуса си
Друго предимство на замразяването: с негова помощ можете в повечето случаи да запазите естествения оригинален вкус на храната. Изключения ще бъдат авокадото и тиквичките.
По-добра алтернатива са за хора с диабет, тъй като компотите и сладката съдържат високи количества захар. За замразените храни няма противопоказания и могат да се приемат от всеки.
5 прости съвета за богата реколта от горски плодове
Ето няколко зеленчуци, за които замразяването работи много добре:
· Карфиол,
· броколи,
· зелен фасул,
· летни горски плодове.
Но ето кои продукти не са подходящи за замразяване:
· Картофи,
· ряпа,
· цвекло.
По-добре е да съхранявате кореноплодните зеленчуци в хладилника или мазето.
Не трябва да замразявате воднисти зеленчуци: доматите и краставиците могат да загубят вкуса си при ниски температури.