Суровият чесън е пълен с витамини и минерали, включително желязо, калий, магнезий, манган, цинк, калций, витамин В6 и витамин С. Той е естествен имуноусилвател и може да помогне за предотвратяване на заболяванията, особено в сезона на настинките и грипа.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Чесънът всъщност има дълга история на медицинска употреба по целия свят. Той е универсална добавка за превенция и лечение на всичко - от храносмилателни проблеми до проблеми с холестерола и респираторни заболявания. И не е останал на заден план в съвременната медицина - медицински изследвания показват, че чесънът е ценно средство в борбата с рака на белия дроб и други видове рак, остеоартрита, високия холестерол и борбата с вируси и бактериални инфекции.
Тези от нас, които обичат чесън, едва ли имат нужда да бъдат подтиквани да го включват повече в диетата си, но се оказва, че начинът, по който консумираме чесън, може да повлияе на хранителните му качества.
Въпреки че хрупането на една или две скилидки суров чесън може да не звучи привлекателно, можете да го добавяте към дипове, дресинги за салати и сосове, за да увеличите здравословния прием на чесън.
Още: Не само чесън - какво още може да се засади преди зимата
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
За да се насладите на многобройните ползи от чесъна, препоръчителната доза за възрастни обикновено е 4 грама на ден. В зависимост от големината на скилидките, това вероятно са само една или две скилидки. За да приемете същите количества алицин, трябва да консумирате около 3 пъти повече печен чесън, така че това вероятно връща повечето от нас в правилния път по отношение на количеството скилидки при готвене.
Все пак, нещо, което трябва да се вземе предвид: чесънът може да бъде често срещана алергия или хранителна чувствителност, тъй като е с високо съдържание на FODMAPs.
FODMAPs са късоверижни въглехидрати, които могат да бъдат трудни за смилане от тънките черва. Някои хора могат да изпитат подуване на корема, метеоризъм и други храносмилателни неразположения, ако консумират твърде много чесън. “Прекалено много“ е субективно понятие, затова е важно да се вслушвате в тялото си. Ако сте алергични, разбира се, чесънът трябва да се избягва. Ако нямате алергия, но смятате, че суровият чесън дразни вътрешностите ви, не е проблем да се придържате към варения или дори сушения чесън.
Сушен срещу пресен чесън
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Сушеният чесън - обикновено продаван под формата на люспи или малки гранули - се съхранява по-дълго от пресния чесън и е лесен за употреба, тъй като не е необходимо да се реже.
В зависимост от готварските способности и мобилността на човека, сушеният чесън може да бъде по-достъпен вариант. За някои рецепти може да са необходими корекции, тъй като сушените гранули може да имат по-слабо изразен вкус от пресния чесън.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Наторете зимния чесън точно сега с това, за да расте едър и здрав
За по-наситен вкус - и за да си възвърнете част от ползите от алицина - можете да рехидратирате сушения чесън, преди да го използвате.
Кога и как да засадите лук и чесън през ноември?