Много хора държат найлоново фолио в чекмедже до алуминиево фолио, хартията за печене и торбата за боклук, без да знаят, че има по-добър начин за съхранение.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Прозрачното найлоново фолио трябва да го съхранявате във фризера. Това е така, защото е предназначено да залепва за съдове и храна, така че е много логично понякога да не можете да го отделите. Ако обаче го държите във фризера, ще решите този проблем.
Вижте още: Тези 6 цвята на спалното бельо могат да съсипят съня ви
А именно, повечето прозрачни фолиа са направени от полиетилен, видът пластмаса, който се използва най-често в света. В пластмасовото фолио полимерните молекули са наистина здрави и естествено лепкави. Въпреки това, производителите добавят и лепило, което го прави прилепващо към други материали.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Разбира се, известно е също, че пластмасовото фолио генерира статично електричество, което води до аргумента за съхранението му във фризера. Студеният въздух намалява статичното електричество, а пластмасовото фолио също губи своята лепкавост при по-ниски температури по молекулярни причини.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
„Адхезията между парчета пластмаса може да се задвижва от повърхностни молекули, които се пренареждат, за да образуват слаби химически връзки, а по-ниската температура може леко да попречи на този процес“, обяснява професорът по физика Чад Орзел.
Вижте още: Какъв брой яйца се боядисват за Великден
Важно е да се отбележи, че найлоновото фолио не трябва да стои постоянно във фризера. Ако имате проблеми с премахването на фолиото, достатъчно е да го оставите във фризера за 15 минути, преди да планирате да го използвате.
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле