Кой от нас не обича да подремне понякога след вкусна вечеря или обяд (особено когато е имало и десерт)... Няма за какво да се притеснявате, стига да се случва спорадично. Ами ако ни се спи след всяко хранене? Вижте какво може да покаже това.
Сънливостта след хранене обикновено не е причина за безпокойство - това е физиологично състояние, предизвикано от повишена работа на храносмилателната система. В някои случаи обаче сънливостта след хранене може да показва здравословни проблеми, включително проблеми, толкова сериозни, като проблеми с кръвообращението, причинени от атеросклероза, диабет и хормонални или метаболитни нарушения. Защо искате да спите след хранене?
Нормално е, че ако ядете твърде много, т.е. порцията например за вечеря е била твърде голяма, тогава може да се почувствате летаргични. Обикновено обаче не трае дълго. Тялото трябва да се справи с храната, която е попаднала в стомаха. Така че по време на храносмилането храносмилателната система става приоритет, където отива по-голямата част от енергията. Делът на кръвта, циркулираща в тялото, се променя и потокът в храносмилателните части се увеличава. Това също така означава, че по-малко от него отива в централната нервна система и мозъка. Това е, което може да ви накара да искате да подремнете.
Храни, които предизвикват сънливост
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Когато в чинията ви преобладават храни, богати на триптофан, може да се почувствате сънливи, след като ги ядете. Тази аминокиселина се трансформира в тялото, напр. на мелатонин. Той е съюзник на регенерацията и дълбокия сън. Намира се в яйца, риба, соя, тиквени семки, сусам, сирене, месо (особено домашни птици), банани и ананас. За да може триптофанът да достигне ефективно до мозъка, той ще се нуждае от компанията на въглехидратите. Така че, ако приготвите сос за пиле с кисело мляко или сметана и сирене пармезан и го хапнете с фиде, дрямката половин час по-късно е почти сигурна.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Също така, хранене с излишък от прости въглехидрати (например сладки зърнени храни, кифличка или бял хляб за закуска) причинява внезапно повишаване на нивата на кръвната захар, принуждавайки панкреаса да освободи голяма доза инсулин. Действително действа и захарта намалява, но резултатът е просто липса на сила и сънливост.
Инсулинова резистентност
Липсата на чувствителност на тъканите на тялото към въздействието на хормона, произвеждан от панкреаса, води до спад в нивата на кръвната захар. И въпреки че инсулиновата резистентност може да бъде асимптоматична в някои случаи, при повечето хора тя сигнализира за себе си с енергийни спадове през деня, включително силна сънливост след хранене. Обикновено има и симптоми като глад малко след хранене, неудържимо желание за нещо сладко, проблеми с концентрацията и съня, наддаване на тегло без видима причина. Ако имате тези симптоми, посетете Вашия лекар и си направете изследвания (включително глюкоза на гладно, липиден профил, орален тест за глюкозен толеранс).
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет