Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето кой почиства моретата и океаните

18 април 2022, 15:10 часа

Всеки професионален водолаз ще ви каже, че морското дъно винаги е сравнително чисто - по него не ще видите никакви рибни скелети или гниещи водорасли. Това е изненадващо, защото количеството изкуствени и естествени отпадъци, които влизат в океаните и моретата от всички реки на планетата, е огромно. Как океанът се пречиства от отпадъци?

Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?

Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те

През 1950 г. морските биолози твърдели, че в 1 литър морска вода има приблизително 100 хиляди микроорганизми. Обаче преброяване от 2010 г. показало, че този брой е над 1 милиард. Общото тегло на всички микроби в океана е равно на теглото на 280 милиарда слона. Това са по 40 слона на всеки човек на планетата. Микробите пречистват водата, като превръщат отпадъците в полезни молекули. Те може да бъдат групирани в три категории: „разрушители", „производители" и „потребители".

А. Разрушители

1. Вируси. Ние смятаме вирусите за носители на болести - но болестотворните са само малък брой от милионите съществуващи видове. Тяхната роля в хранителната верига все още не е напълно изяснена - но именно те стартират процеса на разлагане, като премахват болните, слабите и старите микроорганизми. Вирусите променят гените на микроорганизмите, като им помагат да се адаптират към околната среда.

Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

2. Бактерии. Бактериите представляват едноклетъчни микроорганизми. Без тях нямаше да има азотни молекули, необходими за целия живот на Земята. Те помагат на други морски обитатели да преобразуват въглерода в захар и кислород. Но най-важното е, че превръщат мъртвите тъкани от кости, плът и екскременти в молекули, които са използвани от други организми.

3. Археи. До 1994 г. тази група едноклетъчни организми се смяташе за „екстремални бактерии“, защото ги откриваха във врящи гейзери, в ледена вода на дъното на океана или в киселинни езера. Но ДНК-анализът показа, че представляват отделна форма на живот. Има все повече доказателства, че археите може би са втората най-разпространена форма на живот на Земята след вирусите-бактериофаги.

Б. Производители

1. Фитопланктон. За да се поддържа морето чисто и здраво, въглеродният двуокис трябва да се отстрани и да се въведе кислород. Фитопланктонът се състои предимно от много водорасли и различни видове бактерии, които изпълняват тази функция, действайки като белите дробове на океана. Смята се, че повече от 50% от кислорода на Земята се произвежда от фитопланктона.

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

2. Зооксантели. Тези водорасли са свързани с кораловите рифове. Те осигуряват на кораловите полипи захар и кислород за насърчаване на здравословния растеж. Тази симбиоза създава уникални екосистеми в райони, които иначе биха останали пусти.

В. Потребители

Те завършват кръга, като „ядат" разрушителите и производителите и на свой ред осигуряват енергия и храна за по-големите животни.

1. Плаващите червени водорасли са едни от тези „потребители“, широко разпространени по крайбрежията. По време на цъфтежа им водата в морето изглежда червена. Те пречистват водата от бактерии. От своя страна червените водорасли са храна за черупкообразни мекотели.

2. Ракообразни. Вторият най-известен „потребител“ са ракообразните. Тези животни се хранят с фитопланктон и на свой ред стават храна за китове, калмари, тюлени, делфини и риби. Без тяхната намеса моретата и океаните биха изглеждали като големи зелени блата.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес