Хранителните добавки са се превърнали в ежедневна необходимост за много хора, но тяхната безопасност е поставяна под въпрос неведнъж. Някои медикаменти се приема за защита на сърцето. Ново проучване обаче показа, че те могат да действат по точно обратния начин, повишавайки нивата на "лошия" холестерол.
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Антиоксидантите са може би най-популярният вид хранителна добавка. Те трябва да оредотвратят оксидативния стрес, който е отличителен белег на стареенето и болестта. При едно проучване е констатирано, че витамин Е, С и бета-каротин съдействат за повишаване нивата на лошия холестерол. Смята се, че тези витамини пречат на способността на черния дроб да ги разгражда.
Учените от Медицинския факултет на Нюйоркския университет, обаче, не смятат, че хората трябва да спрат да използват тези добавки.
Антиоксидантите унищожават свободните радикали, които пък вредят на телесните тъкани. Оказва се обаче, че те пречат на тялото да намали лошия холестерол.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Той допринася за образуването на плаки в артериите. С течение на времето те се стесняват и богатата на хранителни вещества кръв трудно достига до сърцето и мозъка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Поредица от тестове показват, че витамин С и бета-каротинът пречат на черния дроб да изпълнява тази роля. Витамин Е напълно блокира процеса на разграждане, което води до унищожаване на по-малко липопротеини.
„Изглежда, че антиоксидантните витамини могат да бъдат потенциално вредни за сърцето поради способността им да увеличават секрецията на VDLD в чернодробните клетки и при мишките, които изследвахме. Нуждаем се от повече изледвания, за да се докажат нашите открития", каза Едуард Фишър, директор на Центъра за лечение и изследване на липидите в Медицинския център на Нюйоркския университет.
За да се намалят рисковете, изследователите съветват към менюто да се добавят плодове и зеленчуци, които съдържат достатъчно количество антиоксиданти. Те обикновено имат много разтворими фибри, които саособено полезни за понижаване на нивата на холестерола. В храносмилателния тракт той се свързва с техните молекули.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Най-добрият вариант е да не залитате прекалено много по-хранителните добавки и комплексни витамини без да сте се консултирали със специалист. Споделете с личния си лекар какво искате да пиете, за да поддържате здравето си в нормални граници. Той със сигурност ще ви насочи към правилния продукт, съдържащ нужните за здравето ви витамини.