Представяме ви няколко полезни идеи как да съхраните повече храните на годност. Ето какво трябва да направите:
1. Игнорирайте датите
Един от най-добрите начини за намаляване на разхищението на храна е да спрете да се съобразявате със сроковете.
Експертите препоръчват да използвате сетивата си, за да разберете кога храната е добра за консумация. Помиришете, докоснете, погледнете, може би ще го усетите нещо - използването на собствения ни здрав разум е добър начин да намалите изхвърлянето на храната.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
2. Проверете температурата на хладилника си
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Ако установите, че храната ви се разваля твърде бързо, добре е да проверите дали хладилникът ви е настроен на правилната температура.
Трябва да проверите дали хладилникът ви е достатъчно студен, като използвате термометър за хладилник, а не дисплеите на вратите, тъй като те не винаги са точни.
Най -студената част на хладилника трябва да бъде под 5C.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Трябва да се внимава температурата да не е и твърде ниска тъй като могат да замръзнат продуктите в задната част на хладилника.
3. Замразете почти всичко
Замразяването е един от най-добрите начини за съхранение на храни и намаляване на хранителните отпадъци. Всичко, от билки и хляб до доматени сосове, месо, тестени изделия, супи и мляко, може да бъде замразено, за да се удължи срока му на годност.
Фризерът действа като бутон за пауза, което означава, че храната няма да се развали и повечето бактерии не могат да растат в нея.
4. Дръжте нещата херметически затворени
Кислородът може да съкрати срока на годност на някои от вашите храни. Храните като брашно, ядки, сушени плодове, подправки и зърнени храни, както и хляб, траят по-дълго, когато се държат далеч от кислород.
5. Отглеждайте свои собствени билки
Билките са чудесен актив за всяка кухня, но недостатъкът е, че много сортове, отглеждани в саксии, умират сезонно. Въпреки това, повечето билки могат да бъдат събрани и съхранявани за използване по-късно.
Пресен магданоз, кориандър и мента изсъхнат бързо, особено когато се съхраняват в пластмасовите си опаковки.
Отнасяйте се с тях като с цветя, отстранете всяка пластмаса и ги натопете във вода, съхранявайте в хладилника - те могат да издържат няколко седмици по този начин. Можете също така да увиете билки във влажна кухненска хартия и да съхранявате в хладилника.
6. Разделете вашите плодове и зеленчуци
Препълненото чекмедже за зеленчуци е плодородна почва за образуване на мухъл, затова е важно да се гарантира, че храната се съхранява в чиста, суха среда с много място.
Изпразнете чекмеджето за зеленчуци, избършете го бързо и отстранете пластмасовата опаковка, така че зеленчуците ви да не се потят в допълнителните слоеве. Съхранявайте листата от маруля в контейнер с парче кухненска хартия, за да изсмучете излишната влага.