Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерти: Яжте тези храни за дълъг живот!

18 юли 2024, 16:21 часа

Всеки, който иска да живее дълго и здравословно, иска магическа формула за достигане на дълбока старост. За съжаление, не е толкова лесно, но има някои неща, които можете да направите, за да увеличите шансовете си.

Още: Какви подправки задължително се слагат на боб със зеле - става уникално

Още: Как да определим точното количество подправки за кайма

Ако искате да живеете по-дълго, подобрете това, което ядете и започнете да движите тялото си повече.

Най-добрият юлски тор за бързо зреене на доматите е този

Но да знаете кои точно храни да ядете за по-дълъг живот може да бъде трудно. Въпреки че никой не трябва да бъде перфектен, важно е да се насищаме с храни в естественото им състояние, като пълнозърнести храни, зеленчуци, плодове, риба, яйца и ядки. Правейки това, ние заменяме „ултра-преработените храни“ в нашите диети, „като стабилни храни, които съдържат рафинирани въглехидрати и високи захари, като бял хляб.

Но дори когато знаем кои храни са полезни за нас, може да е трудно да намерим правилния баланс от здравословни опции, които ни дават по-добър шанс да живеем по-дълго – и трудно да намерим сладкиши, които са полезни за нас, когато се появи желанието.

Още: Кой наш град се смята за "най-слънчевият"

Още: Защо новогодишните ни цели не работят?!

Кръстоцветни зеленчуци

Всички зеленчуци са пълни с хранителни вещества, но кръстоцветните като броколи, къдраво зеле, брюкселско зеле и зеле са мощни, които ви помагат да живеете по-дълго. Това е така, защото те са богати на противовъзпалителни, противоракови и анти-стареещи фитонутриенти.

Те също са важен източник на магнезий, минерал, отговорен за повече от 600 ензимни реакции. Освен това, кръстоцветните зеленчуци са богати на фолиева киселина, витамин B, който е критичен за метилирането на ДНК – процесът, който включва и изключва нашите гени за дълголетие.

Наистина няма горна граница за това колко кръстоцветни зеленчуци можете да ядете, но добро правило е да покриете около три четвърти от чинията си с тях.

Още: Лекар: Как влияе сланината върху нашия холестерол

Още: Проф. Харолд Хил: Всички отлагаме нещата за утре, докато един ден осъзнаем, че нямаме нищо друго освен изгубените вчерашни дни

Тъмни листни зеленчуци

Тъмните листни зеленчуци са вид кръстоцветни зеленчуци, но някои експерти по дълголетие ги определят като особено важни за дълъг живот. Това е така, защото те са пълни с фибри и други растителни химикали като фолат, който е важен за здравето на сърцето. Фолатът може също да помогне за намаляване на риска от полипи на дебелото черво и да помогне за предотвратяване на рак на гърдата, белия дроб и цервикалния рак.

Мазни риби

Мазните риби като дива сьомга, сардини, аншоа, херинга и скумрия са качествени източници на протеини и основните омега-3 мастни киселини DHA и EPA, каза Hyman.

Яденето на сьомга два пъти седмично е достатъчно, за да намали риска от инфаркт, аритмия, инсулт, високо кръвно налягане и повишени триглицериди. Омега-3 мазнините в мазната риба също предпазват от възпаление, основна причина за почти всички хронични и свързани с възрастта заболявания.

Цели зърна

Пълнозърнестите храни могат да ви помогнат да живеете по-дълго по различни начини. Проучване установи, че пълнозърнестите храни намаляват „лошия“ LDL холестерол, триглицеридите и кръвното налягане. Те могат също така да намалят риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2, метаболитен синдром и някои видове рак.

Екстра върджин зехтин

Когато става въпрос за вашето здраве, не всички масла са еднакви. Зехтинът екстра върджин е богат на здравословни мононенаситени мазнини, антиоксиданти и полифеноли като олеуропеин

Само половин чаена лъжичка на ден екстра върджин зехтин може значително да намали риска от смърт от сърдечно-съдови заболявания, невродегенеративни заболявания, респираторни заболявания и рак.

Торене на доматите по време на узряване - ето кои са най-добрите торове

Горски плодове

Горските плодове обикновено имат нисък гликемичен товар, което означава, че не водят до високи скокове на кръвната захар – това може да помогне за предотвратяване на диабет. Плодовете имат високи нива на антиоксиданти, които помагат за възстановяването на клетките, включително клетките в сърцето. Тези качества правят горските плодове отличен избор за десерт, когато ви се прияде нещо сладко.

Ферментирали храни

Кимчи, комбуча, темпе, мисо, кисело зеле и други ферментирали храни са добри източници на „полезни насекоми, които ви помагат да поддържате здрави черва.

Те са форма на бактерии, които могат да увеличат имунния отговор, да намалят възпалението и да увеличат разнообразието от микроби в червата – всичко това може да помогне за насърчаване на дълъг живот. Това е от съществено значение за поддържането на здраво тяло и от решаващо значение за нашето дългосрочно здраве.

Ядки и семена

Дървесните ядки и семената са пълни с протеини и фибри. Бадеми, бразилски орехи, слънчогледови семки, тиквени семки, кашу и орехи са страхотен избор, който може да помогне за намаляване на висцералните мазнини и да подобри инсулиновата чувствителност, според скорошно проучване.

Тъмен шоколад

Черният шоколад не само е вкусно лакомство, но има много ползи за здравето. Черният шоколад се свързва с намален риск от инфаркт, инсулт и диабет, тъй като е пълен с богати на антиоксиданти полифеноли и флавоноиди.

Черният шоколад има повече антиоксиданти дори от боровинките, друга храна за супер дълголетие. Тъмният шоколад също е свързан със здравето на мозъка, каза тя – някои проучвания показват, че черният шоколад може да увеличи невропластичността, способността на мозъка да формира нови синаптични връзки за по-добра памет, когнитивни способности и настроение.

Бобови растения

Бобовите растения като леща, грах, нахут и фъстъци са източник на растителни протеини и фибри. Те могат да стабилизират кръвната захар и да понижат холестерола, и могат да ви помогнат да поддържате редовното си хранене и да намалите риска от рак на дебелото черво.

Домати

Доматите съдържат ликопен, антиоксидант, важен за предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания. Те също имат високи нива на витамин С, който е важен за имунитета и заздравяването на рани.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес