Фреон е названието на хладилното вещество (хладилния агент), което циркулира по затворена верига в хладилника.
Още: На Коледа: 4 съобщения, които трябва да изпратим на хора, които ни липсват
Още: Стихотворение на деня, 26 декември, от Елин Пелин
Фреони най-често са хлорофлуоровъглеродите, амонякът, серният двуокис, пропанът и др. Поради промени в налягането на входа и изхода на капилярната тръба, хладилното вещество кипва в изпарителя и отнема топлина от вътрешността на хладилника. Така се получава охлаждането.
За съжаление в хладилника често се появяват течове на фреон. Хладилният агент е силно летлив и може дори да премине през порите на някои метали, като чугуна. Затова при възникване на теч обикновено говорим за микроскопичен отвор, през който излиза фреонът; този отвор не се вижда с просто око.
Още: Старите домакини съхраняват ябълките в хладилник, ето защо
Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави
Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка
Видима дупка се образува само при механична повреда на тръбата на хладилния агент, например при размразяване на хладилника, при отчупване на парчета лед в замразяващата камера, ако тръбата-капиляр е пробита. Микроотворите от своя страна се появяват поради корозия на металните тръби, през които циркулира хладилният агент.
Признаци на изтичане на хладилен агент
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава
Най-често потребителите забелязват изтичане на фреон в ранните етапи поради състоянието на продуктите: те започват да се влошават по-бързо. В допълнение, също и следните признаци може да показват нарушение на целостта на охладителната верига.
Хладилника не се изключва. Двигателят работи постоянно или се изключва само за кратко.
Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение
Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме
Още: Много лед във фризера: Никога не правете тази грешка
Хладилникът не изстудява добре. Ако моделът е с един мотор-компресор, тогава и двете камери – основната и замразителната, не се охлаждат достатъчно. При моделите с два компресора една от тях не се охлажда добре: фризерът (замразителната) или основната.
Задната стена е подута навън или навътре. Материалът се огъва поради излизането на фреона от системата и се вижда деформация. Възможно е да се виждат жълтеникави следи от вътрешната страна.
Силни клокочещи звуци. Те възникват поради навлизането на въздух в системата, който се смесва с фреон и се образуват мехурчета.
Аларми. Повечето хладилници съобщават за нарушения на температурата, като използват авариен светодиод, съобщение „Аларма“ на дисплея или звуков сигнал.
Още: Как най-лесно да почистим хладилника от лошите миризми?
Кондензаторът (решетката отзад) е леко топъл или със стайна температура. Въпреки, че трябва да е забележимо топъл.
Следи от ръжда по моста между хладилника и фризера. Ръжда може да се появи и по целия периметър на фризера.
Как да откриете теч на фреон в хладилник?
Търсете в изпарителя на хладилното отделение в „обикновените“ хладилници (с капково размразяване в хладилното отделение и ръчно размразяване на фризера). Това е най-често срещаното място за течове, тъй като тръбите са изработени от алуминий, който корозира при постоянна влага.
В отоплителната верига по периметъра на фризера. Предотвратява образуването на кондензат около вратата на фризера. Този участък от тръбопровода е изработен от стомана и има работна температура около 50-80°C. С течение на времето влагата причинява образуването на ръжда върху стоманената тръба, което в крайна сметка води до микропукнатини.
В тръбните връзки. Места на фабрично запояване или заключващи връзки. С течение на времето те също корозират и губят своята плътност.
Възможно ли е сами да възпрепятствате изтичане на фреон в хладилник?
Дори, ако откриете изтичане на фреон (най-вероятно с помощта на сапунен разтвор), за съжаление няма да е възможно да възстановите херметичността на охладителната верига и да изпомпвате и допълняте хладилен агент в системата без специално оборудване.
Ето какво ви трябва, за да свършите работата:
- манометърна станция за проверка на налягането при търсене на теч;
- резервоар за работа с хладилни агенти;
- оборудване за вакуумни системи;
- поялник за запояване;
- нови тръби или изпарител;
- филтър изсушител;
- бутилка с хладилен агент.
И, разбира се, ако нямате необходимите знания и опит, не бива да се опитвате да поправите сами течащ хладилник. Това е трудна работа, която изисква специални познания. Затова най-добре потърсете помощ от специалисти.
---