В областта на здравословното хранене циркулират много митове за ефектите на въглехидратите върху тялото. Широко разпространено е схващането, че захарта е незаменим компонент за активно мислене, силна памет и радостно настроение. Въз основа на тези твърдения плодовете и соковете се считат не само за безвредни, но и за способни да помогнат да се отървете от излишните килограми. Но наистина ли въглехидратите са толкова здравословни, колкото си мислим?
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Още: Лекар: Кои храни понижават най-бързо кръвната захар?
Глюкозата е източник на енергия или гориво за тялото
Когато въглехидратите се разграждат, тялото произвежда глюкоза, важно вещество, отговорно за енергийното снабдяване. Глюкозата навлиза в клетките на тялото чрез кръвта, като поддържа нормалното функциониране на органите, храносмилателната система, мускулите и нервната система.
Сърцето, черният дроб и мускулите съхраняват гликоген, запас от глюкоза, който осигурява на човек усещане за комфорт между храненията и предотвратява загубата на съзнание. Въпреки това, с излишния гликоген, излишната глюкоза се съхранява като мазнина в различни части на тялото.
Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Лекар разкри ползата и вредата от захарта
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
Мозък и глюкоза: истинска нужда и митове
Разпространен е митът, че мозъкът се нуждае от глюкоза. Въглехидратите, по-специално, стимулират мозъка да произвежда хормони на удоволствието, облекчават стреса и осигуряват енергия.
Тези промени в тялото обаче имат само временен ефект. В търсене на нова „доза“ сладко, човек може да стане зависим от въглехидрати и всеки път ще са необходими все повече и повече, за да задоволят нуждите на тялото.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Наистина ли захарта ви прави дебели?
Наблюденията на хората често сочат връзката между сладкото и наднорменото тегло. Истинската причина обаче се крие в калоричността на консумираната храна и нивото на физическа активност. Хората напълняват не от въглехидрати, а от излишни калории при недостатъчна физическа активност.
Плодовите сокове ли са ключът към здравето и стройността?
Плодовите сокове, особено пакетираните, могат да ви пречат в стремежа ви към здравословен начин на живот. Съдържанието им на захар, непридружено от фибри, може да допринесе за увеличаване на теглото. Вместо това диетолозите съветват да включите в диетата си прясно изцедени сокове от зеленчуци и билки, които съдържат минимум захар и са богати на витамини.
Вреди от консумацията на захар: Защо да внимавате?
Пристрастяването към захарта е просто навик
Борбата с навика към сладкото е въпрос не само на диета, но и на психология. Пристрастяването към сладкото често се свързва с емоционалното състояние на човека. Когато облекчава стреса или изпитва радост, човек може да се обърне към сладкишите като начин за успокоение. Разбирането на този факт ви позволява да създадете по-здравословни навици и стратегии за управление на емоциите.
Лесно е да се поддадеш на митове, но разбирането на истинските причини е важно. Поддържайте баланс между умерена консумация на сладкиши, правилно хранене и активен начин на живот за постигане на здраве и форма.