Както традицията да се пие чай е хилядолетна и в някои култури е много повече от приятен и вкусен начин да се сгреем, много повече от време за почивка или споделено с приятели и познати на чаша с ароматен горещ чай, така и историята на копривата по родните земи е свързана със стари традиции, обреди и обичаи.
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Появата ѝ е предвестник на пролетта, символ на здравето, който дедите ни вплитали във венците за Гергьовден, за нея се вярвало, че пази от уроки, зли очи, беди и лоши духове, ако се постави над вратата на дома. Копривата се използвала и като народен лечител благодарение на ползотворното ѝ въздействие върху здравето и способността ѝ да повлиява редица болестни състояния, да облекчава симптомите и тежестта им. А ако съчетаем копривата и чая, ще получим един от даровете на природа, които с удоволствие да поднесем на следобедната трапеза вместо кафе – чай от коприва. За какво е изключително полезен чаят от коприва, как се приготвя и кой следва най-често да го консумира, ще си поговорим сега.
Как се използва копривата в народната медицина?
Още: Тази коприва с ориз в тенджера е кандидат за най-вкусно пролетно ястие
Освен чаят от коприва полза за здравето има налагането с парливото растение на крайниците при ревматизъм, консумацията на коприва под формата на ястия и супи, както и отварата от коприва, която подобрява сърдечно-съдовата дейност и има общо укрепващо въздействие върху тялото. Използват се абсолютно всички части на растението, като ползите от тях са познати от векове, като някога дедите ни дори я сушали и съхранявали по този начин за зимата, за да се възползват от благотворното ѝ въздействие през цялата година и през месеците, в които не расте.
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
За какво е изключително полезен чаят от коприва?
Чаят от коприва, за чиято родина се счита Древен Китай, е познат от векове билков чай, приготвен от листата на растението. Най-полезни са пресните листа на току-що появилата се коприва, преди да е цъфтяла, тъй като е възможно листата на цъфтялата коприва да повлияят негативно на бъбречната функция заради съдържанието на калциев карбонат в тях. Така февруари-март или април според надморската височина и климата, както и според това каква е годината – студена или топла, са най-подходящите месеци да се сдобиете с лично набрани от вас пресни листа от коприва, преди да я цъфтяла.
Когато се питаме за какво е изключително полезен чаят от коприва, на първо място следва да отбележим:
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Не изхвърляйте водата от коприва - ето какви лечебни свойства има!
- антиоксидантна защита,
- противовъзпалителни свойства, правещи копривата пръв приятел на пациентите с ревматоиден артрит или други възпалителни заболявания на костите и ставите, екзема, псориазис, както и на възпалителни заболявания като цяло,
- ползи за здравето и красотата на кожата, които се дължат на факта, че копривата е естествен антихистамин с противовъзпалителни и антибактериални свойства, които могат да помогнат при лечението на кожни заболявания като акне, копривна треска и екзема,
- помага за балансиране на кръвната захар,
- помага за поддържане на нивата на лош холестерол в кръвта ниски, с което съдейства за сърдечно-съдовото здраве,
- предполага се профилактичното ѝ въздействие срещу някои туморни заболявания,
- помага за облекчаване на симптомите на доброкачествена хиперплазия на простатата,
- полезна е за хипертониците, тъй като помага да поддържане на кръвното налягане в нормални граници.
Всички тези ползи от копривата правят чая, приготвен от листата ѝ, еликсир за здраве, а копривата - подобна на множество билки, които берем и сушим, за да се насладим на качествата им и благотворното им въздействие върху организма.
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Източник: BBC
Как се приготвя чай от коприва?
Още: Знаете ли как се готви коприва
Научили за какво е изключително полезен чаят от коприва и за многобройните му полезни въздействия върху здравето, естествено е да се вълнувате как се приготвя този чай. Изключително лесно е – накисват се листата на растението в гореща вода така, както накисваме и пакетчето чай от магазина. Колкото по-продължително е това накисване, толкова по-наситен е вкусът. Подходящи за накисване са както пресните листа, току-що набрани от диворастящата коприва, така и сухи листа, които може да закупите готви или вие да си изсушите и да консумирате на чай през цялата зима.
Статията в частта ползи за здравето от копривата има само информативен характер и не замества лекарска консултация.