Ако бойлерът издава шум при пълнене, тогава най-вероятно във водопроводните тръби има високо налягане. Не е критично, но ако е възможно, налягането се препоръчва да се намали.
Още: Тези сладки с овесени ядки и банан се превръщат в истински хит
Още: Чували ли сте за тигровите ядки и техните прекрасни ползи
Ако бойлерът издава шум при нагряване, това показва наличието на котлен камък, образуван в резервоара. Прави ли прекалено много шум? Има котлен камък върху намотката на нагревателния елемент.
Съскане на бойлера? Тревожен знак: вероятно е имало счупване в черупката на нагревателния елемент и водата навлиза в нагревателната спирала.
Бойлерът свири или бибипка? Предпазният клапан може да е повреден.
Още: Ползите от ходенето бос и защо е важно да го практикуваме
Още: За приготвянето на шкембе чорба е добре да знаем тези 3 тънкости
Как да пестим ток от бойлера през зимата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-вредните съставки в козметиката
Още: Как трябва да се готви свински черен дроб, за да е винаги мек и сочен?
При загряване на бойлера се чуват пукания (едно-две, но не постоянно)? Има термично разширение на стените на резервоара - няма особена причина за вълнение.
Такъв шум показва, че нагревателният елемент е покрит с котлен камък, което в крайна сметка може да доведе до изгаряне на нагревателния елемент. Оказва се, че водата е твърда, но въпросът може да се коригира.
Поради слоя от котлен камък елементът е в лош контакт с водата. Под слоя котлен камък започва кипенето, но горещата вода не се смесва със студената вода в бойлера, а с шум и свирене излиза през пукнатините на котления камък, понякога се чуват пукания, това са парченца котлен камък, падащи от елемента.
Още: Кои са най-подходящите дати за сватба през 2025 година
Още: Полезно ли е да ядем варени яйца за закуска или не
Ако имате желание, умение, търпение и подходящи инструменти, тогава в един от свободните дни можете да развиете нагревателния елемент, да го почистите от котления камък. Как и какво е по-добре да го почистите е друг въпрос. В същото време погледнете маркировката и формата на елемента и купете същия предварително за всеки случай.
Необходимо е внимателно да развиете елемента, за да не повредите уплътнението близо до неговата резба, когато няма ново уплътнение под ръка, ще трябва да оставите старото и е важно да го запазите непокътнато.
Един бойлер харчи ето колко ток – научете отговора и как да спестите
Защо бойлерът издава звуци?
Ако чуете външен звук по време на работа на бойлера, това може да не се дължи на повреда, а на конвекция на водата. Когато процесът на нагряване започне и нагревателният елемент се включи, във водата се образуват въздушни мехурчета. Когато се издигнат нагоре, те се срещат с незагрята студена вода, след това се получава спукване, така да се каже, и това издава шум.
Също така причината за това действие може да бъде плака, която предотвратява нормалното пренасяне на топлина. Котленият камък се утаява на дъното на резервоара с времето, докато пада. Поради това се създава известен шум по време на работа.
Плака може да се появи поради твърда вода, която тече в тръбопровода.
Поради липса на филтри, а също и ако не сте почистили оборудването си навреме.
Важно!
Освен това тръбите могат да бръмчат, ако има налягане в системата, което е повишено. Следете силата на натиска, тъй като тя не трябва да надвишава скоростта, посочена в инструкциите за модела, който използвате. Ако не гледате, резервоарът може да експлодира, съветвам ви да инсталирате редуктор.