Бисфенол А (BPA) е рисков: класифициран е като „вещество, пораждащо особена загриженост“ поради увреждащите репродуктивната функция и подобни на хормони ефекти. Ако искате да избегнете веществото, трябва да следите предимно храни, които се продават в пластмасови опаковки и консерви.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 8 януари /валутен калкулатор/
Още: Неприятната телесна миризма: 10 причини, които не са свързани с потта
Но веществото се намира и в продукти, които едва ли са на радара, когато става дума за тази тема. Актуален пример: гащи.
Бъбреците филтрират до 1800 литра кръв всеки ден! Как го правят и как можем да подпомогнем нашата пречиствателна станция.
Още: Стихотворение на деня, 8 януари, от Дора Габе
Още: 8 януари: 1 обичай и 2 забрани, които всеки трябва да спази на празника утре
Рисков остатък във всеки трети чифт
Австрийско потребителско списание специално изследва 71 чифта бельо за деца и възрастни от различни марки за бисфенол А. Резултатът: Тестерите откриха рисковия замърсител в около една трета. Организациите за защита на потребителите в Словения, Чехия и Унгария също стигнаха до подобни заключения.
Дори скъпите стоки са засегнати
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какъв църковен празник е на 8 януари - традиции и обичаи
Още: Невролог: Защо епифизната жлеза се нарича „третото око“
Всеки, който купува скъпи продукти, не е в безопасност: тестерите са намерили това, което са търсили както в сегмента на високите цени, така и в евтините стоки.
Най-изложени бяха така наречените безшевни продукти, т.е. слипове, които нямат шевове и следователно не прозират през деликатните материи.
Памукът е по-добър от синтетика
Като цяло, долните гащи, които са направени предимно от пластмасови влакна, са били изложени на много по-чести и по-високи нива на износване, отколкото тези от памук. Това важи особено за продукти с високо съдържание на полиамид. Тъй като особено женското бельо е по-често изработено от синтетични материали, отколкото мъжкото, те са особено често засегнати.
Още: Заложете на тези 5 протеина за вечеря – топят килограмите, докато спите
Още: 10 тайни за спокоен сън: Добавете ги към рутината си още днес
Обратно, от 45 модела, които са били само леко или не са замърсени с бисфеноли, 37 са имали съдържание на памук от поне 90 процента.
Абсорбция през кожата
Всъщност бисфенол А не само навлиза в тялото чрез консумация, но и през кожата. Лигавиците са особено възприемчиви към всякакви вещества. В това отношение замърсеното бельо може да бъде дори по-тревожно от чорапите например.
Все още обаче не е ясно колко голямо количество замърсител навлиза в тялото по този начин.
Прането помага
Бисфенолите се използват в текстилната промишленост за производство на синтетични влакна. Но те също служат за фиксиране на цветовете, така че да избледняват по-бързо.
Добрите новини от тестерите: само едно измиване премахва 75 процента от остатъците от бисфенол А. Затова се препоръчва да включите пералнята преди първо носене.
Още: 8 правила за бельото, които ще ви помогнат в горещото време
Вреден за бъбреците, черния дроб, сърцето и метаболизма
Бисфенол А уврежда здравето по много начини. Освен всичко друго, той нарушава ембрионалното развитие, отслабва имунната система, уврежда черния дроб и бъбреците, поне при опити с животни, и увеличава риска от затлъстяване, диабет и сърдечно-съдови заболявания, както и рак на гърдата и простатата.
Точното количество BPA, което причинява увреждане, все още не е окончателно изяснено. Въпреки това, тъй като се натрупва в тялото, трябва да се избягва, ако е възможно.