Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Безопасно ли е използването на пластмасови съдове в микровълновата фурна?

08 декември 2024, 09:20 часа

Храната в микровълнова фурна в пластмасови контейнери може да увеличи вероятността вредните химикали или микропластмасите да влязат в контакт с вашата храна.

Но безопасни ли са тези пластмасови контейнери за храна за вкъщи? Какво ще кажете за пластмасовите кутии или пластмасовите чинии и купи? Това лесна опция за многократна употреба ли е или сериозен риск за здравето? Това е интересен въпрос с неясен отговор, така че нека да разгледаме.

Пластмасовите контейнери - от опаковки за храна до чаши за кафе съдържат материали, които могат да се забъркат с човешките хормони като естрогени и тестостерон. Те се наричат ​​химикали, нарушаващи ендокринната система, и за съжаление могат да попаднат в храната ви.

Има два основни начина, по които може да се случи. Първо, с течение на времето пластмасата се износва и губи малки части от структурата си – малки „микропластмаси“, които след това могат да се смесят с храната ви. Второ, химикалите, нарушаващи ендокринната система, могат да изтекат от пластмасите и да попият директно в храната ви. Микровълновата пластмаса само влошава нещата; както отделянето на микропластмаси, така и извличането на химикали стават по-вероятни, когато пластмасата се нагрява.

Някои от ключовите ендокринни смущаващи химикали в съвременните пластмаси са бисфенол А, по-известен като BPA, и клас химикали, известни като фталати. И двата химикала помагат да се направи пластмасата по-издръжлива и здрава, но те също могат да попречат на хормоналните комуникации в тялото. По-специално BPA е известно, че имитира функциите на естрогена. В резултат на това консумацията на фталати се свързва със здравословни нарушения, включително високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания, докато консумацията на BPA се свързва с бъбречно разстройство.

Как и с какво да избелите пожълтялата пластмаса?

Не е ясно какво ниво на излагане на ендокринно разрушаващи химикали на пластмасата може да доведе до отрицателни резултати за здравето. Повечето проучвания, изследващи експозицията на пластмасови химикали, са разгледали ефектите върху фетуси и животни.

Топлината е ключов фактор, който увеличава риска от излагане на вредни химикали в пластмасата. Има няколко експеримента, според които нагряването на течности или храни в пластмаси, които съдържат тези химикали, със сигурност ще увеличи излагането ви на тях.

И микровълновите печки не са единственият кухненски уред, от който да държите пластмасовите си съдове далеч. Не се препоръчва да се поставят в съдомиялната машина, защото това ги разгражда.

Дори ако пластмасов контейнер е обозначен като подходящ за микровълнова печка, това просто означава, че няма да се разтопи.

Разглеждането на номера за рециклиране на вашата пластмаса може да даде полезен намек (но не непременно окончателен). Пластмаса № 3 вероятно съдържа DEHP, фталат, докато пластмаса № 7 може да съдържа BPA. № 6 съдържа стирен, възможен канцероген.

В допълнение, въздействията върху здравето от пластмасата все още не са ясни, но изследователите отдавна подозират, че са големи. И нарастващите доказателства сочат, че високото излагане на микропластмаси (и дългия списък от химикали, от които са направени) може да провокира имунни и стресови реакции, заедно с различни репродуктивни, метаболитни и поведенчески проблеми.

Какво прави микровълновата печка с пластмасата

Пластмасите са подобни на спагети вериги от въглеродни молекули, наречени полимери, които обикновено се извличат от суров нефт. За да направят пластмаса, която е прозрачна, мътна, твърда или мека, производителите добавят коктейл от химикали. Въпреки че има повече от 10 000 от тях, най-добре проучените групи са: бисфеноли (които включват BPA и често се срещат в твърди продукти, като контейнери за съхранение на храна и водопроводни тръби) и фталати (които обикновено се използват за направата на по-гъвкави продукти , като например ръкавици за приготвяне на храна или пластмасова облицовка в кутия за мляко).

Микропластмасите и химикалите могат да се натрупат в остатъците ви с течение на времето – дори когато съхранявате тези пластмасови контейнери в хладилника. Но готвене в микровълнова влажна храна в пластмаса дава още по-голям ефект: топлината ускорява хидролизата, процесът, чрез който водните молекули могат по същество да разрушат химическите връзки. Тази свръхзаредена реакция кара пластмасовите контейнери да изхвърлят микропластмаси и нанопластмаси, както и да извличат химически добавки (бисфеноли, фталати и други) във вашата храна. И след като тези микропластмаси бъдат погълнати, е възможно те да се разградят и също така да отделят химикали в тялото.

С други думи, нагряването на пластмасата по същество я прави по-мека и пореста. Ако някога сте пекли сос маринара в микровълнова фурна в пластмасова купа, сте виждали червеното, невъзможно за премахване петно, което оставя след себе си. „Пасажите в пластмасата могат да се отворят, така че сосът да попадне вътре“, казва Джеймс Роджърс, д-р, директор на изследванията и тестовете за безопасност на храните в Consumer Reports. Случва се и обратната размяна: „Ако нещо влезе, нещо също може да излезе“, казва той.

Универсален контейнер от пластмасова туба: Сега къщата е чиста

Опасни ли са тези химикали и микропластмаси

Проучвания върху бозайници категорично предполагат, че след като влязат в тях, тези химикали действат като измамници на бал с маски. Те не са добре дошли на партито, но също така е трудно да се отделят от законните гости.

Това е така, защото бисфенолите и фталатите са ендокринни разрушители. Те могат да имитират, блокират или взаимодействат с хормоните на тялото - вероятно увеличавайки риска от различни състояния, включително безплодие, някои видове рак, метаболитни заболявания, неврологични състояния и дисфункция на имунната система.

Различни изследвания върху хора също са потвърдили тези върху животни. Излагането на високи нива на фталат в утробата е свързано с астма в детството. За момчетата този ранен контакт може да причини поведенчески проблеми, както и потенциално по-нисък брой сперматозоиди по-късно в живота. Бременните хора могат да получат по-ниски нива на хормоните на щитовидната жлеза и повече преждевременни раждания.

Освен химикалите, които се извличат от пластмасите, самите частици – които са открити в човешките сърца, кръвообращението, белите дробове, плацентата, спермата и кърмата – също представляват заплаха. Тялото вижда физическите частици като натрапници, така че естествено те изглежда отвръщат на удара. Това може да предизвика имунен отговор: тъй като пластмасите не могат да се разградят, белите кръвни клетки умират в битката, причинявайки възпаление. Тези частици могат също да действат като транспортни средства за други замърсители, внасяйки потенциално токсични вещества в тялото.

В заключение, най-добрият материал, който може да изполвате, когато приготвяте или топлите храната си и, за да спрете микропластмасовите частици да влизат в тялото ви е стъклото. Купувайте си стъклени купи, кутии и съдове и се грижете за здравето си!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес