Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако страдате от мигрена, внимавайте с тези храни и напитки!

26 декември 2021, 11:15 часа

Има хранителни продукти, за които много специалисти допускат, че причиняват главоболие и мигрена. Начинът на живот също играе роля – гладуването, недостатъчният прием на вода и нередовното хранене понякога причиняват мигренозно неразположение.

Невролози като доктор Томас Бърк от Нюйоркския университет и руската специалистка от Москва доктор Татяна Вон изброяват няколко основни продукта, които предизвикват мигрена. Оказва се, че не съществуват конкретни храни или напитки, които да обвиним като универсални нейни причинители – просто те са различни за всеки отделен случай.

Такъв причинител, например, може да бъде кофеинът. Проучване от 2016 г. установява, че резкият отказ от кафето, както и прекаляването с него, е в състояние да предизвика мигрена.

Някои пациенти отказват алкохола, за да избегнат главоболие. Това поведение е съвсем разумно - около една трета от случаите на мигрена са предизвикани именно от алкохол. А най-често срещаният причинител на мигрена е червеното вино. Изследванията не са установили дали сулфитите, танините или някакви други природни вещества във виното са причината. 

Най-разпространеният причинител на мигрена, обаче, се оказа натриевият моноглутамат, който е сол на глутаминовата киселина. Той се използва широко, например, в китайската кухня за подсилване на вкусовете на ястията.

Мигренозното главоболие в отделни случаи е възможно да се причини и от ядене на шоколад. В същото време, обаче, при някои пациенти, напротив, болката може да отстъпи точно благодарение на шоколада.

Лекарите специало обръщат внимание на колбасите и въобще на готовите месни продукти. Нитратите и нитритите, добавяни за подобряване на вкуса, също може да причинят мигрена.

Солените храни са в състояние да предизвикат силно главоболие. Солта в тях покачва кръвното налягане, което води до мигрена.

Добре е да се отнасяме предпазливо към широко разпространения подсладител аспартам, включван в много продукти на сладкарската промишленост.

Отлежало сирене и други храни, съдържащи тирамин, трябва да предизвикат заострено внимание във връзка с мигрената.

Тираминът е естествено вещество в някои продукти. Ролята му за появата на главоболие е спорна, но лекарите все пак препоръчват избягване на храни, съдържащи тирамин, при лечение на главоболие. Тойт се образува при разграждането на определени протеини по време на процеса на стареене на храните. Колкото по-стар е подуктът, богат на протеини, толкова повече тирамин съдържа. Специално съдържанието му в сиренето варира в широки граници в зависимост от процеса на приготяне, ферментацията, възрастта и дори вида на използваните бактерии. Смята се, че следните видове сирена съдържат излишък от тирамин:

- синьо (плесенясало) сирене;

- чедър;

- бри;

- горгонзола (пикантно италианско сирене);

- фета;

- пармезан;

- моцарела.

Особено важно е за хората, приемащи антидепресанти - инхибитори на моноаминоксидазата, да избягват храни, богати на тирамин, като червено вино и още някои алкохолни напитки, отлежало сирене и месни пушени продукти, понеже те са в състояние значително да повишат кръвното налягане.

Подобрители на храната. Консервантите, оцветителите, ароматизаторите и други добавки в някои храни е възможно да причинят главоболие (например нитратите, които разширяват мозъчните кръвоносни съдове).

Студена храна. Понякога консумацията на студени храни може да причини главоболие - най-вече, ако сте прегрели от упражнения или в горещо време. Болката възниква в областта на челото, трае от няколко секунди до няколко минути и достига кулминация след 25-60 секунди. Приблизително 90% от хората с мигрена твърдят, че техните пристъпи са свързани с консумацията на сладолед или други студени храни.

Наблюденията още показват, че следните храни може да причинят главоболие и мигрена:

- зърнени храни, ядки;

- пица, картофен чипс;

- пилешки дробчета и други карантии;

- пушена и сушена риба;

- бял хляб, тестени храни (понички, сладкиши, кифлички, бисквити и сладкиши);

- някои плодове (банани, цитрусови, сини сливи, киви, малини, ананас);

- сушени плодове (фурми, смокини, стафиди);

- готови сухи супи и бульони на месна основа;

- млечни продукти като кисело мляко, заквасена сметана и др.

Как да разпознаем главоболие, причинено от хранителни продукти? Признаците се появяват 20-25 минути след хранене. Те включват:

- чувство за свиване в гърдите;

- усещане за притискане или притискане на главата;

- чувство за парене във врата и раменете;

- виене на свят;

- болка в челото или слепоочията;

- червенина по лицето;

- дискомфорт в корема.

При наличието на някой от тези признаци не прибягвайте към самолечение, а веднага се обадете на лекар или директно на „Спешна помощ“.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес