Истерии, безпокойство, скрити емоции, ниско самочувствие - за съжаление някои родители предават всички тези негативни качества на децата си. Егоизмът и безразличието им към чувствата на децата играе огромна роля върху наследниците. В резултат на това децата им започват да ги критикуват, да се чувстват безпомощни и страдат от проблеми в собствените си социални контакти. Ако знаете причините за страховете и несигурността си, може много по-лесно да си помогнете и живеете по-добре. Ето някои признаци, които разкриват проблеми от детството ви:
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
1. Страх от манипулиране.
Често се случва токсичните семейства да упражняват контрол над децата. Това поведение се усеща като емоционална агресия.Това кара порасналите деца да бъдат подозрителни към другите и да се страхуват да влизат във връзка поради страх от разочарование.
2. Имате затруднение в общуването и трудно се доверявате.
Ако сте израснали в напрегната атмосфера и сте били емоционално малтретирани, това оставя следи върху характера. Някои родители нямат възможност да осигурят закрила на децата си и те инстиктивно усещат, че имат нужда от подкрепа. Постепенно такива деца имат трудности да изразяват чувства, не се доверяват лесно и не се разкриват.
3. Не приемате провал.
Ако сте отрасли в токсична среда, чувствате, че не сте достатъчно добри или дори сте безполезни. Вероятно родителите ви са имали прекалено големи изисквания и са ви обвинявали непрекъснато, ако не сте отговаряли на очакванията им. Така те са развили у вас ниско самочувствие и невъзможност да се защитавате. Така при най-малката грешка или провал изпадате в истерия.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
4. Липсва ви чувство за самоидентичност.
Позитивната оценка е ключов елемент, когато говорим за менталното ни здраве. Тя е толкова важна колкото усещането, че сте обичани и принадлежите към близка среда. Ако връзката между родител и дете е токсична, детето започва да има проблеми със собствения си вътрешен свят, своята идентичност и оттук със самоуважението. Това води до негативни резултати като тревожност и дори депресия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
5. Непрестанно се критикувате.
Ниската самооценка, създадена от токсични родители, кара детето да се чувства глупаво, безполезно и недостойно да получи нещо по-добро. Каквото и да правят такива деца, винаги се критикуват, колебаят и не са уверени в себе си. Приели са, че са по-лоши от другите, което ги кара да страдат емоционално и не могат да променят ситуацията, докато не получат необходимата ментална подкрепа.
6. Поставяте емоциите си на последно място.
Такива родители пренебрегват емоциите на децата си. Ако децата изразяват емоции, те няма да бъдат разбрани от родителите си. Така постепенно подрастващите крият болката си, отчаянието и гнева. Когато пораснат, те поставят емоциите и чувствата на другите над собствените.
7. Винаги се чувствате като безпомощно дете.
Понякога токсичните родители отказват да приемат, че детето им вече е възрастен. Независимо от възрастта му, те се отнасят към него като безпомощно дете. Искат да го контролират и командват. Ако то окаже съпротива, го карат да изпитва вина. Ако на детето не му е позволено да взема собствени решения, то не може да се чувства като независим човек, което е вредно за менталното му здраве. Така децата развиват безпокойство, страх да започнат нещо ново и трудно се адаптират в обществото.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
8. Изпитвате постоянна тревожност.
Децата от токсични семейства често страдат от тревожни разстройства. Това е резултат от нестабилността в семейството, ментално и физическо малтретиране и липса на сигурност. Такива деца имат трудности с концентрирането, страдат от безпокойство, тревожност и постоянно напрежение.