Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

8 най-чести грешки при съхранение на пресни плодове и зеленчуци

21 юли 2022, 15:10 часа

Важно е не само да отглеждате зеленчуци и плодове, но и да успеете да ги съхраните в добро състояние за максимално продължително време.

Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?

Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис

1. Игнорирате спецификата на сорта

Някои сортове картофи не са предназначени за дълго съхранение - например ранните картофи. Те започват да покълват още в края на есента, така че е по-добре да ги ядете през лятото. Младите зеленчуци с тънка кожа,като тиквички и тиква, също не са предназначени за по-дълго съхранение.

2. Увивате в найлон

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

Опаковането в полиетилен (така че влагата да не попадне върху реколтата) не винаги е правилното решение. Някои плодове и зеленчуци се нуждаят от достъп до въздух. А в торбата се събира конденз, плодовете се намокрят и започват да гният.

Най-лесният и сполучлив метод за съхранение на краставици

3. Миете преди съхранение

Преди поставяне в мазето или килера плодовете и зеленчуците не трябва да се мият. Естествената защита се унищожава, те няма да могат да стоят дълго време и бързо ще се развалят. Най-добре е да се измият и почистят непосредствено преди готвене.

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

4. Съхранявате в хладилник

Хладилникът е много влажна среда, не всички зеленчуци могат да издържат на такава атмосфера. Дори зелените - по-добре е да се постави в буркан с вода и да се разположи далеч от слънчева светлина. А лукът, чесънът и картофите изискват сухо и проветриво място.

5. Не отваряте кутията

Грешка - слагате плодовете на склад и напълно забравяте за тях. Периодично е необходимо да се проверяват и отстраняват повредени или изгнили екземпляри, в противен случай цялото складирано количество ще се съсипе.

6. Не покривате от светлина

Почти всички кореноплодни култури под въздействието на ултравиолетова светлина започват да стават зелени и да покълват. В тази форма те стават опасни за консумация, произвежда се токсично вещество соланин.

7 ценни съвета за съхранението на зимните дрехи

7. Поставяте до радиатора

В идеалния случай, запасите трябва да се съхраняват в мазе с хладна температура. В градските апартаменти няма такова място, така че оборудвайте изолирана кутия на балкон или веранда. Радиатори, кухненски шкафове, хладилник са най-лошите варианти.

8. Местите ги

Тиквичките обичат стабилна температура без резки промени. Поставете ги в чекмедже и не ги пипайте, докато не се пригодят към условията. Ако зеленчуците вече са замразени, те няма да оцелеят дълго време. Яжте ги веднага или ще изгният.

Препоръчително е да сте наясно с добрите условия за съхранение на различните плодове и зеленчуци, за да не ги съсипвате и труда или парите ви да отиват в коша за боклук.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес