Каква е японската тайна за дълголетие? Диетоложката Мичико Томиока разкри, че те ядат тези 8 храни всеки ден.
Вече знаем, че Япония е една от страните с най-дълголетни хора в света, а една от известните сини зони, където хората често живеят над 100 години, е именно в Страната на изгряващото слънце.
Вижте още: Лекар: Бамя - как влияе на холестерола и кръвната захар
Но каква е японската тайна за по-дълъг живот? Диетологът и експерт по дълголетие Мичико Томиока разкри пред CNBC кои храни японците ядат почти всеки ден имат невероятни ползи.
„Когато се преместих в САЩ като възрастен, ми беше трудно да се адаптирам към културата на бързо и преработено хранене. Бях заета майка, която работи много и често се разболявах заради диетата си. Когато станах диетолог, реших да съсредоточа работата си върху споделянето на японските хранителни навици“, пише Мичико Томиока за цитираното издание.
„Всеки път, когато се връщам в Япония, съм изумен от жизнеността на възрастните хора в моята общност. Тайните на тяхното дълголетие са съзнателното хранене и спазването на Икигай, японска концепция, която в превод означава намиране на цел в живота“, казва диетологът.
Това са 8-те храни за дълголетие, които японците ядат всеки ден:
Mатча чай
„99-годишната ми леля започва деня си с чай матча, както и аз“, казва Мичико.
Матча е фин прах от зелен чай, известен с многобройните си ползи. Съдържа витамин С, витамин В, фибри и протеини, както и полифеноли с противовъзпалително действие. Тези съединения са богати на антиоксиданти, вещества, които защитават клетките.
Ферментирала храна
Някои от най-популярните храни в Япония са мисо (ферментирала соева паста, често добавяна към супи), натто (ферментирали соеви зърна) и нуказуке (ферментирали зеленчуци от оризови трици).
Ферментиралите храни са богати на пробиотици, които подпомагат храносмилането и усвояването на хранителните вещества. Полезни са всякакви ферментирали храни, включително и тези от българската кухня: кисело зеле, кисели краставички, кисело мляко, кисело мляко и кефир.
Водорасли
В Япония морските водорасли, известни като кайсо, се срещат в много ястия.
Тази ароматна и устойчива съставка има многобройни хранителни предимства, ниско съдържание на калории и високо съдържание на фибри. Съдържа множество витамини и минерали като йод, желязо, калий, магнезий, витамин В12 и омега-3 мастни киселини.
Бобови растения
Бобовите растения, включително соя, боб, леща или нахут, са богати на фибри, растителни протеини, витамини и минерали. Засищат и успешно заместват месото.
Тофу
Тофу, растително сирене, произведено от соеви зърна, е отличен източник на протеини и е една от основните ястия на японската кухня. Не съдържа холестерол и е универсална храна, която може да се добавя към много ястия.
Сусам
Сусамовите семена могат да направят разлика в едно ястие, според Мичико. Тя казва, че използва смлени сусамови семена вместо масло в пържени зеленчуци, за да се възползва от всичките им ползи за здравето. Сусамовите семена са богати на витамини B и E, протеини, фибри и минерали като магнезий, калций и фитостероли, които са полезни за контролиране на нивата на холестерола.
Вижте още: Кардиолог: Как влияе червеното цвекло на холестерола
Шийтаке гъби
Шийтаке гъбите са основна съставка в много японски ястия. Тези гъби съдържат протеини и витамини D и B. Те също така съдържат лентинан, полизахарид, който помага в борбата с възпалението.
Джинджифил
Не само в Япония, но и в целия свят джинджифилът е признат за суперхрана. Доар е за имунитет и полезен за метаболизма. Джинджифилът добавя вкус към кулинарните ястия и предпазва храната от разваляне, казва Мичико.