Много здравословни храни често стават жертва на стереотипи: избягването им се превръща в несъзнателен навик. Може би следните 7 мита ще ви помогнат да промените начина, по който гледате на вашата диета: яжте по-разнообразно, по-вкусно и в същото време по-здравословно!
Растителното мляко е по-здравословно от млечните продукти
Още: В кои храни има най-много витамин В?
Има мнение, че растителното мляко, например от овесени ядки, бадеми, ориз, е по-здравословно от кравето мляко. Що се отнася до ползите за здравето, кравето мляко може да се похвали поне с по-високо съдържание на протеин в сравнение с неговите алтернативи, много от които съдържат различни добавки.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Пресните зеленчуци са по-добри от консервираните или замразените
Въпреки общоприетото схващане, че „пресните са най-добри“, учените са доказали, че замразените, консервираните и сушените зеленчуци могат да бъдат също толкова хранителни, колкото и пресните им аналози. Не трябва да възприемате зимнината като навик на бедните: например туршиите са полезни за здравето на червата. А пресните зеленчуци и плодове губят полезните си свойства, когато се съхраняват дълго време - замразяването им помага да не загубят ползите си.
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Още: Цените на храните в Русия са се повишили с 87% от началото на войната
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Мазнините са вредни
За съвременните учени е ясно, че мононенаситените и полиненаситените мазнини са не само здравословни, но и необходими за енергията, производството на важни хормони, поддържане на клетъчната функция и улесняване на усвояването на някои хранителни вещества.
Още: Вредни навици, които предизвикват възпаление в организма
Растителният протеин е непълноценен
Митът е, че на растенията напълно липсват някои аминокиселини, но всъщност растителните храни съдържат всичките 20 аминокиселини, включително деветте основни. Но наистина има разлика и тя се крие във факта, че съотношението на тези аминокиселини в растенията не е толкова идеално, колкото в животинските продукти. Ето защо е важно за вегетарианците да ядат разнообразни растителни протеинови храни през целия ден, а не само една.
Картофите трябва да бъдат напълно изключени от диетата
Диетолозите критикуват картофите, защото имат висок гликемичен индекс, т.е. съдържат бързо смилаеми въглехидрати, които могат да повишат нивата на кръвната захар. Картофите обаче са богати на витамин С, калий, фибри и други хранителни вещества, особено когато се ядат с кожата. В комбинация с други храни, картофите се вписват добре в плана за здравословно хранене.
Соевите продукти са с ниско качество
Консумацията на соеви храни и напитки като тофу, темпе, едамаме, мисо и соево мляко може да осигури ползи за здравето. Соевите продукти са източник на висококачествен протеин, фибри, витамини и минерали, чиято консумация е свързана с намален риск от сърдечни заболявания.
Успехът на отслабването е свързан само с броя на калориите
Вярно е, че ако консумирате повече калории, отколкото изгаряте, има вероятност да наддадете на тегло. И ако изгаряте повече калории, отколкото консумирате, вероятно ще отслабнете. Но има още един важен фактор, за който тези, които вярват, че „можете да ядете всичко“ и да отслабнете, забравят. На първо място, важно е качеството, а не количеството на това, което ядете. Ако вашата диета се състои само от ултрапреработени храни, газирани напитки и сладкиши, има шанс да разрушите здравето си, преди да успеете да получите фигурата на мечтите си. Обратно, преминаването към здравословни храни без забележимо намаляване на калориите може да ви помогне да отслабнете.