Нврологията е вълнуваща и бързо развиваща се област, която изучава структурата на нервната система и как тя функционира. Невролозите комбинират биология и психология, за да изследват влиянието на мозъка върху поведението, когнитивните функции и паметта. Като изучават и разбират как работи нервната система, изследователите се стремят да намерят начини за лечение или предотвратяване на заболявания, засягащи мозъка, нервната система и тялото, включително пристрастяване, деменция, синдром на Даун, епилепсия, множествена склероза, болест на Паркинсон и шизофрения.
Още: Невролог: Мозъкът може да сбъдне желанията ви - само 3 думи ще променят живота ви
7 интригуващи факта от неврологията
Мозъкът е сложен, комплексен и мощен. Поддържането му активно и силно е от решаващо значение за вашето физическо и емоционално здраве. Ето седем очарователни факта за нервната система, които ще ви помогнат да разберете по-добре себе си и мозъка си.
Още: Лекар: Това е най-добрата храна за бистър мозък и добра памет
1. Мозъкът трябва да забрави, за да функционира правилно
Следващият път, когато ваш приятел или партньор ви се накара, че сте забравили нещо важно, уведомете ги, че мозъкът ви просто функционира правилно. Както можете да си представите, вие ще създадете безброй спомени през целия си живот, много от които в крайна сметка ще забравите. И ако трябва да си спомняте всеки мъчителен детайл от вашето съществуване - като този смущаващ момент в началното училище - това няма да е чудесно за вашето психическо благополучие.
Невролог: Правете това и мозъкът ви ще работи като швейцарски часовник
Нова теория, подчертана в Nature Reviews Neuroscience, постулира, че мозъкът се научава да забравя по-малко подходящи спомени, защото позволява на хората да взаимодействат по-гъвкаво с околната среда, да вземат по-добри решения и да подобрят благосъстоянието. Вместо преобладаващото преди това предположение, че загубата на памет настъпва с течение на времето като дисфункция на мозъка, тази теория разглежда забравянето като функционална характеристика.
Невролог: Тази закуска е гориво за мозъка
2. Мозъкът не спира да се развива до 25-годишна възраст
Още: Ново проучване: Как кафето влияе на мозъка
Централната нервна система се състои от главен и гръбначен мозък. Гръбначният мозък се състои от сноп от нервна тъкан и поддържащи клетки, които изпращат съобщения от мозъка до останалата част от тялото ви. Но знаете ли, че средно гръбначният мозък спира да расте на четиригодишна възраст?
3 ефективни напитки за успокояване на нервите и подобряване на настроението
И докато мозъкът може да е нараснал до тийнейджърските ви години, той не се счита за напълно развит до средата на 20-те ви години. Това е така, защото префронталната кора, отговорна за планирането, приоритизирането и контрола на импулсите, е един от крайните региони на органа, който трябва да узрее. Това помага да се обясни защо тийнейджърите са по-склонни да вземат лоши решения и да участват в потенциално вредно поведение, без да вземат предвид свързаните краткосрочни или дългосрочни рискове.
Освен това, след като мозъкът ви е напълно развит, може да стане по-трудно да приемате нови идеи и да променяте поведението си. Въпреки че мотивите не са напълно разбрани, изследванията показват, че докато юношите виждат увеличения в мерките за социална жизненост и откритост, те намаляват с възрастта. Наблюдава се обаче, че добросъвестността и емоционалната стабилност се увеличават при хора на възраст 20-40 години. Добрата новина е, че имате силата съзнателно да избирате да сте отворени, докато остарявате, независимо дали става въпрос за мнения, хора или обучение.
3. Невроните са програмирани да правят различни неща
Още: Как куркумата допринася за здравето на мозъка?
Мислете за нервната система като за вътрешен команден център на вашето тяло, включително нервните клетки на тялото, които събират информация от петте сетива на тялото. След това мозъкът анализира сензорни знаци, като определена миризма или вкус, за да определи какво се случва вътрешно и външно. Това ви позволява да взаимодействате с околната среда, да контролирате функциите на тялото си и да сте в безопасност.
Има четири различни вида неврони. Сензорните неврони транспортират електрически сигнали от части на тялото ви, като мускулите, жлезите и кожата, до централната нервна система. В същото време двигателните неврони доставят сигнали от централната нервна система до външните части на тялото ви. Рецепторните неврони приемат звука, светлината, докосването и химикалите в околната среда около вас и ги преобразуват в енергия, която се пренася от вашите сензорни неврони. А интерневроните служат като посредници, доставящи съобщения между невроните.
Функционирането на нервната система е истинско чудо. Но за съжаление понякога нещата се объркват.
4. Вашето тяло има два вида нервна система
Още: Как да подобрим оросяването на мозъка по естествен път?
Сега, след като сте запознати с централната нервна система, разположена в нервите на черепа и гръбначния канал на гръбначния стълб, струва си да се отбележи, че останалите нерви в тялото се намират в периферната нервна система. В допълнение към двете части на нервната система, има два различни типа нервни системи: доброволни и неволеви.
Първата, известна като соматична нервна система, контролира всичко, което осъзнавате и можете да контролирате съзнателно, като например отваряне на ръката ви, за да хванете топка, завъртане на главата, за да получите по-добър изглед, или потупване с крак на любимата ви песен. Последната, известна като автономна нервна система, захранва всички процеси в тялото, които не контролирате съзнателно, като дишане, сърдечен ритъм или метаболизъм.
5. Мозъкът често е неразбран
Мит е, че използвате само 10% от мозъка си. По-скоро неврологията потвърждава, че мозъкът винаги е активен и работи дори когато спите. Друга често срещана заблуда е, че размерът на мозъка определя колко сте умен. Интелигентността се определя от броя на синапсите (или връзките) между мозъчните клетки, а не от обиколката на мозъка.
Още: Какво се случва с мозъка ви, когато спите с телефон до главата
Може би сте чували, че хората с десен мозък са по-креативни и артистични, докато тези с ляв мозък са по-методични и аналитични. Изследователи от университета в Юта обаче развенчаха идеята, че хората предпочитат едната страна на мозъка пред другата.
Да пием или да не пием магнезий преди лягане - това е въпросът!
Друг преобладаващ мит е, че мозъкът се разпада с възрастта. Въпреки че някои когнитивни функции, като паметта, може да намалят с напредване на възрастта, други умствени умения, като разбиране, речник, разрешаване на конфликти и емоционална регулация, могат да се подобрят. И изследванията показват, че когато възрастните хора поддържат ума си активен, като упражняват мозъка си с кръстословици или игри като судоку и бинго, интелигентността им също може да се увеличи.
Кои чайове помагат за успокояване на нервите
И накрая, противно на това, което много студенти вярват, мозъкът не работи по-добре под натиск. Въпреки че стресът от задаващия се краен срок може да изглежда като мотивация, по-вероятно е да наруши работата на мозъка ви. Така че, направете услуга на мозъка си: дайте си време и планирайте предварително.
6. Музиката предлага много ползи за мозъка
Още: Лекар: Храни полезни за кръвоносните съдове на мозъка
Чудили ли сте се някога защо слушането на любимите ви песни повишава настроението ви? Отговорът е, че музиката осветява възнаграждаващите части на мозъка ви и освобождава химикалите за добро настроение допамин и окситоцин. Освобождаването на допамин също може да помогне за подобряване на паметта ви, защото мозъкът ви създава положителна връзка между спомен (или част от информация) и песента, която слушате. Така че не отлагайте създаването на този учебен плейлист.
Как алкохолът влияе на нервната система?
Слушането на музика също може да помогне за намаляване на производството и освобождаването на хормона на стреса кортизол, понижавайки кръвното налягане и сърдечната честота и подобрявайки когнитивните способности. Музиката също може да има силата да лекува мозъка, особено при хора с мозъчно увреждане, мозъчна травма или инсулт. Лявата страна на мозъка обработва езика, а дясната страна на мозъка обработва музиката; следователно музикалната терапия може да помогне за преодоляване на празнината и създаване на нови неврологични пътища за подобряване на речта и разбирането на езика.
6-те най-важни витамина и минерала за силен и здрав мозък
Изследванията разкриха, че мозъчните вълни на двама музиканти могат да се синхронизират, когато изпълняват – дори когато свирят две различни части.
7. Три различни мозъчни вериги ви помагат да вземате решения
Още: Лекар: Това е най-полезната ядка за мозъка и очите
Способността да се вземат решения вероятно е по-сложна, отколкото учените смятаха първоначално. Вместо да бъде ограничен до орбиталния фронтален кортекс на мозъка, мястото на мислене от по-висок ред, изследователите от Йейл са открили, че три различни вериги свързват фронталния кортекс с дълбоките части на мозъка, за да правят добри или лоши избори и да определят кое минало решения за съхраняване в паметта.
Как да успокоим нервната си ситема?
Например, ако решавате дали да отидете на втора среща или не, една мозъчна верига се активира, ако първата ви среща е била приятна. Задейства се различна верига, ако датата е по-малка от желаната. Трета верига е отговорна за записването на добрите и лошите спомени от вашето преживяване. Информацията и от трите вериги ще повлияе на решението, което вземете.
Паник атаки и тревожност, а дали не е дефицит на този ключов витамин
Същите изследователи от Йейл установиха, че някои мозъчни изчисления са били нарушени при животни, на които е даван метамфетамин. В резултат на това учените сега вярват, че промените в тези вериги могат да помогнат да се обяснят някои аспекти на злоупотребата с вещества, като например защо хората продължават да правят нездравословни избори след повтарящи се негативни преживявания. В крайна сметка тези открития при животни могат да бъдат полезни при търсенето на нови лечения за зависимости при хората.