Науката не стои на едно място и това, което преди се е смятало за аксиома, сега се поставя под въпрос или се тълкува по различен начин. Офталмологията не е изключение.
Още: Защо е задължително накисването на стафидите за козунак
Още: Лицето на Исус Христос - загадката на Торинската плащаница
Нека да разгледаме популярните митове за зрението и да поговорим за това какво всъщност е добро за очите.
1. Четенето на тъмно уврежда зрението ви
Казват ни това от детството, но всъщност четенето при слаба светлина не вреди повече на очите, отколкото например снимането при слаба светлина уврежда фотоапарата.
Още: При овкусяване на печено агнешко: Ето кои подправки са задължителни
Още: Каква е тайната на най-крехкото печено агнешко?
Четенето на текстове от ярко светещ екран на компютър и смартфон причинява много повече увреждания на зрението, особено ако стаята е тъмна и контрастът на светлината е много остър.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да приготвим най-вкусната агнешка дроб сарма?
Още: Любопитни факта за статуята на Христос в Рио де Жанейро
2. За да виждаш добре, трябва да ядеш моркови
Това е вярно, но с уговорка. Не само морковите, но и тиквата, зелето (всички видове), тиквичките, спанакът, кайсиите и други плодове и зеленчуци със зелен и оранжево-жълт цвят съдържат ценни за очите каротеноиди – лутеин и зеаксантин.
Отделно, заслужава да се отбележи зеленият чай. Китайски учени са установили, че рискът от развитие на някои офталмологични заболявания (катаракта, глаукома, дегенерация на макулата) сред ценителите на зеления чай е значително по-нисък от тези, които избягват тази напитка. Тайната на всичко са антиоксидантите в зеления чай. Достатъчно е да пиете 1-2 чаши на ден.
Още: Знаете ли кои птици снасят сини яйца
Още: Тези 4 зодии ще се радват на много щастие и късмет през май 2025
3. Ако зрението се повреди, не може да се възстанови
Интензивността на визуалната работа на съвременния човек благодарение на телевизорите, компютрите и смартфоните се е увеличила десетократно през последния половин век. Всичко това води до повишено напрежение на зрителния апарат – спазъм на акомодацията, което води до влошаване на зрението поради развитието на така наречената фалшива миопия. За щастие, в началото е обратимо, просто трябва да починете очите си, като се откажете от джаджи за 5-7 дни и зрителната острота ще бъде възстановена.
4. С развитието на възрастта късогледството изчезва
За съжаление, в този случай „плюсът“, който се появи през годините, не компенсира вече съществуващия „минус“. Преди, поради късогледство, не можехте да виждате добре в далечината, а сега, поради добавеното далекогледство, ви е трудно да работите от близко разстояние.
5. Зрителната умора е само в очите
Всъщност, тя обхваща цялото тяло: в края на краищата ние виждаме не само с очите си, но и с мозъка си. Въпреки това, органът на зрението страда преди всичко, реагирайки със синдрома на сухото око и спазъм на вътрешните му мускули, които регулират кривината на лещата.
6. Докато виждам нормално, няма нужда да ходя на лекар
Дори всичко да е наред със зрението ви, вземете за правило редовно да се подлагате на преглед при офталмолог – поне веднъж годишно, за профилактика.
7. Водата от чешмата може да причини слепота
Това е вярно, но особено за тези, които носят контактни лещи. Хората, които изплакват лещите си с чешмяна вода или забравят да ги свалят, докато плуват в басейна, са изложени на риск от заразяване с опасна инфекция, причинена от микроскопична амеба, наречена Acanthamoeba. Когато попадне в очите, този паразит понякога причинява Acanthamoeba кератит, възпаление на роговицата, което често води до необратимо зрително увреждане и дори слепота.