Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

6 хранителни навици, които увеличават стреса

01 ноември 2024, 11:30 часа

Макар че напрежението в живота ни подтиква към по-нездравословни хранителни навици, връзката между стреса и храната не е еднопосочна. Стресът може да доведе до лош избор на храна, а тези навици на свой ред могат да повишат нивата на стрес. Омагьосан кръг, нали? Ако стресът ви потиска, може би несъзнателно увеличавате психическото си натоварване с определени хранителни избори. За да си възвърнете контрола върху нивата на стрес и цялостното здраве, избягвайте тези шест хранителни навици.

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле

1. Прекалявате с кофеина

Всички познаваме треперенето, което идва от прекалено голямо количество сутрешно кафе. Оказва се, че допълнителната доза еспресо не винаги е толкова безобидна, колкото изглежда. За някои хора, особено за чувствителните, прекомерното количество кофеин може да определи дали денят им ще бъде спокоен или стресиращ. 

Още: Печено картофено пюре: Рецепта, която не е за изпускане

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Изследванията показват, че кофеинът повишава както кръвното налягане, така и секрецията на хормоните на стреса, понякога в продължение на часове. Кофеинът може също така да попречи на съня, когато се консумира близо до времето за лягане. Ако забележите, че в часовете след чаша кафе се появяват тревожни чувства, опитайте да намалите количеството му постепенно. 

Не забравяйте, че кофеинът се съдържа и в чая, енергийните напитки, газираните напитки и шоколада.

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

2. Ядете много преработени храни

Не всички преработени храни са нездравословни - варианти като консервиран боб и пълнозърнест хляб могат да бъдат питателни. Преработените храни обаче са тези, от които трябва да се пазите, особено когато става въпрос за управление на нивата на стрес.

Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер

Още: Ползи и приложение на белия пипер

Още: Това е най-добрият начин за приготвяне на леща: Вижте тайната на невероятния вкус

Храните с високо съдържание на изкуствени оцветители, аромати, добавени захари, прекомерно количество натрий и хидрогенирани масла влияят отрицателно върху психичното здраве.

Малките промени, като например да опаковате обяда си с бутилка вода вместо газирана напитка или с бейби моркови вместо пакетче чипс, могат да доведат до по-добро здраве на духа и тялото.

3. Ядете твърде малко плодове и зеленчуци

Ако по време на движение си набавяте готови храни, вероятно пропускате две изключително важни хранителни категории: плодовете и зеленчуците. Те не само ви зарежда с фибри, антиоксиданти и така необходимите микроелементи, но и може да подобрят настроението ви. Хората, които закусват с плодове и зеленчуци, по-рядко имат симптоми на депресия и тревожност, отколкото тези, които закусват с други солени продукти.

Още: Перфектни за малки и големи: Вкусни датски бисквити

4. Ядете твърде много захар и рафинирани въглехидрати

В някои дни се чувствате сякаш сте на емоционално влакче в увеселителен парк, дори когато обстоятелствата не са толкова стресиращи. За какво става дума? Може да е свързано с кръвната ви захар.

Посягането към храни, съдържащи захар и рафинирани въглехидрати (бисквити, газирани напитки, бонбони и т.н.), води до бърз скок на кръвната захар, последван от рязък спад. Когато кръвната захар спадне бързо, тялото ви се опитва да я възстанови, като освобождава епинефрин, което води до чувство на стрес и тревожност.

Установяването на нивото на кръвната глюкоза - а оттам и на настроението ви - не означава да се откажете напълно от въглехидратите. Просто изберете сложни въглехидрати. Те включват храни като пълнозърнести храни, боб и бобови растения, сладки картофи и тиква.

5. Пиете твърде много алкохол

За повечето хора разпускането с чаша вино или коктейл след тежък ден е напълно нормално. И все пак, за да бъде алкохолът приятен, а не да предизвиква стрес, най-добре е да го консумирате умерено.

6. Минава прекалено дълго време между храненията ви

Проучване е установило, че хората, изпитващи по-високи нива на глад, са по-склонни да изпитват гняв, раздразнителност и по-малко удоволствие, вероятно поради значителното понижаване на нивата на кръвната захар. Ниската кръвна захар е добре известна с това, че предизвиква раздразнителност и тревожност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес