Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

6 грешки при готвене, които могат да превърнат здравословната храна във вредна

22 юли 2021, 23:50 часа

Ето готварските навици, които трябва да промените, преди да навредите на себе си и на семейството.

1. Готвене с грешни мазнини

Гответе със зехтин, но само определени храни. Кравето масло се завръща - но дали е по-добро? Има и кокосово масло - всъщност има много причини да не готвите с кокосово масло. И така, кои са най-здравословните мазнини за готвене?

Маслата имат различни точки на димене - това са градусите, при които те започват да изгарят - и след като започнат да пушат, мазнините се разграждат и могат да отделят вредни свободни радикали във въздуха. Маслата с високи точки на димене са масло от авокадо (рафинирано), бадемово масло, масло от рапица,  от гроздови семки, от фъстъци, от шафран, от сусам и слънчогледово масло.

2. Прегряване на здравословните масла

Маслата с ниски точки на димене са по-добри за салати или овкусяване на готови храни. Някои масла, като зехтин и кокосово масло, съдържат хранителни съединения, които могат да бъдат унищожени при нагряване до температури над техните точки на димене.

3. Пържене на храната

Може да има чудесен вкус, но честата консумация на пържени храни може да бъде смъртоносно. Актът на пържене превръща иначе здравословните храни, като зеленчуци и нетлъсто месо, в нездравословни, натоварени с мазнини лакомства. Освен това, консумацията на пържени храни е свързана с безброй здравословни проблеми, като сърдечни заболявания и диабет. Ако обичате пържена храна, купете фритюрник, работещ без масло. Това устройство не изисква никакво масло за приготвяне на вашата храна, така че все още можете да се наслаждавате на любимите си храни без всички транс-мазнини, които са вредни на здравето.

4. Овъгляване на месото ви

Докато суровото или недостатъчно изпеченото месо може да представлява опасност за здравето, то същото важи и за препеченото или овъглено месо. Готвенето на месо над 150 градуса, при готвене на скара или пържене на тиган, може да образува съединения, които могат да бъдат вредни за човешката ДНК. Избягвайте да готвите храни продължително време върху открит пламък или гореща метална повърхност, обръщайте често месото по време на готвене,

5. Използване на грешни съдове за готвене

Незалепващите съдове за готвене са един от най-големите виновници за токсичността на храната. Тефлонът, който е практически навсякъде, съдържа изкуствен химикал, наречен перфлуороктанова киселина. Някои проучвания са открили връзки между експозицията на тази киселина и развитието на рака, репродукцията и чернодробната дисфункция. Препоръчват се по-здравословни алтернативи като чугун, стъкло, керамика и неръждаема стомана.

6. Съхраняване на остатъците в пластмасови кутии

Трябва да бъдете внимателни при избора на съдове за готвене и съхранение на храната. Някои популярни кутии за съхранение на пазара съдържат бисфенол-А (BPA), който веднъж погълнат, имитира естроген в нашите тела. Високите нива на естроген водят до наддаване на тегло, нередовни менструални цикли, главоболие и по-висок риск от някои видове рак.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес