Според научните изследвания има няколко витамина, за които е доказано, че подпомагат здравето на сърцето. Тези витамини играят важна роля за намаляване на риска от сърдечни заболявания, както и за подобряване на цялостната функция на сърцето.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Важно е да се помни, че макар тези витамини да могат да се набавят чрез балансирана диета, индивидуалните нужди могат да варират. Консултацията със здравен специалист, като например регистриран диетолог или кардиолог, може да даде индивидуални насоки за подходящия прием на тези витамини. Освен това поддържането на здравословен начин на живот, включващ редовни физически упражнения, пълноценна диета и справяне със стреса, е от решаващо значение за цялостното добро състояние на сърдечносъдовата система.
1. Витамин D
Още: За по-здраво сърце: Намалете триглицеридите с помощта на тези храни
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Дефицитът на витамин D е свързан с повишен риск от сърдечни заболявания. Адекватните нива на витамин D могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане, намаляване на възпаленията и подобряване на цялостната функция на сърцето. Този витамин е уникален, защото може да се синтезира от организма при излагане на слънчева светлина. Въпреки това някои хора може да не получават достатъчно слънчева светлина или да изпитват затруднения при усвояването на витамин D от хранителни източници, като мазна риба и обогатени млечни продукти. В такива случаи може да се наложи прием на хранителни добавки, за да се поддържат оптимални нива на витамин D.
2. Омега-3 мастни киселини
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Макар да не са витамини, омега-3 мастните киселини са от съществено значение за здравето на сърцето. Тези здравословни мазнини се съдържат в мазните риби като сьомга, скумрия и сардини, както и в лененото семе и орехите. Доказано е, че омега-3 мастните киселини понижават нивата на триглицеридите, намаляват риска от аритмия (неправилен сърдечен ритъм) и намаляват възпаленията в организма. Те могат също така да помогнат за подобряване на функцията на кръвоносните съдове и да намалят риска от натрупване на плаки в артериите.
3. Витамин В6
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Лекар: Колко вода трябва да се пие на ден за здравето на ставите и сърцето
Витамин В6 играе решаваща роля за поддържане на здравето на сърдечносъдовата система. Той участва в производството на червени кръвни клетки, които пренасят кислород в цялото тяло. Витамин В6 също така помага за регулиране на нивата на хомоцистеин, които при повишени стойности могат да увеличат риска от сърдечни заболявания. Добри хранителни източници на витамин В6 са птичето месо, рибата, картофите, бананите и нахутът. Въпреки това, хората с определени медицински състояния или ограничения в храненето могат да се възползват от добавки, за да си осигурят адекватен прием на това жизненоважно хранително вещество.
4. Витамин С
Витамин С е мощен антиоксидант, който може да помогне за предпазване от сърдечни заболявания чрез предотвратяване на окислителното увреждане на артериите. Той играе роля и в производството на колаген, който е от съществено значение за здравето и целостта на кръвоносните съдове. Цитрусовите плодове, като портокали, ягоди и киви, са отлични източници на витамин С. Освен това зеленчуците, като чушки, броколи и спанак, са богати на този витамин. Въпреки че балансираното хранене може да осигури достатъчно количество витамин С за повечето хора, може да се обмисли прием на добавки при хора със специфични здравословни състояния или ограничения в храненето.
5. Витамин Е
Още: Кардиолог: Кисело зеле - вдига или сваля холестерола
Витамин Е е друг антиоксидант, който помага за предпазване на сърцето от оксидативен стрес. Той може също така да помогне за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци и да подобри цялостния кръвоток. Добри източници на витамин Е са ядките, семената, спанакът и броколите. Важно е обаче да се отбележи, че прекомерният прием на витамин Е чрез хранителни добавки може да има неблагоприятни последици за здравето. Ето защо е препоръчително да си набавяте този витамин предимно от хранителни източници и да се консултирате с медицински специалист, преди да обмислите прием на добавки.