Млечните продукти са богати източници на калии. Но не всички могат да ги консумират, поради факта, че е възможно да имат непоносимост към лактоза или алергия към мляко, а пък други предпочитат да подражават на веганските правила, като не консумират животински храни и продукти.
Но това не трябва да значи, че е редно човешкия организъм да бъде лишен от калции. Съществуват алтернативни източници, които е добре да включите във вашето меню. Нека видим кои са те.
Къдраво зеле
Къдравото зеле е е богато на много желязо и калций. В него има и още витамин К, играещ много важно значение в транспортирането на калций в организма. Къдравото зеле е възможно да се консумира както прясно, като съставка от салати, така и приготвено като част от ястия или гарнитури.
Семена от чия
Чията е една истинска суперхрана! Тя има много полезни за организма свойства, защото е богата на калций и манган, подсилващ влиянието на калция и допринасящ за абсорбирането му.
Чията е един много добър заместител на сутрешното кафе, стимулирайки разсънването и даваща енергия, което кафето прави. Храносмилателните фибри, съдържащи се в чията, влияят за добрата перисталтика на червата и отговарят за регулирането на инсулиновата резистентност.
Портокали
Портокалите са богати източници на витамин С, но и на калций. В комбинация те стимулират имунната система и се борят с инфекциите и възпаленията в човешкия организъм.
Бял боб
Белият боб е силен антиоксидант, богат на желязо, калций и магнезий. Белият боб съвсем спокойто може да бъде чудесен заместител на млечните продукти. В него се съдържат бавно разграждащи се въглехидрати, регулиращи нивата на кръвната захар и предпазващи от диабет и затлъстяване.
Сьомга
Сьомгата е богата на омега-3 мастни киселини. Тя също играе ролята на доставчик на калций за организма. В нея се съдържа още и фосфор, който в комбинация с калция, влияе супер благоприятно на сърдечносъдовата система.