Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 скрити сигнала, че бъбреците ви имат спешна нужда от помощ

31 октомври 2024, 16:00 часа

Най-ужасното бъбречно заболяване, което може да ви остави завинаги без орган с перспектива за доживотна хемодиализа или трансплантация, е хроничната бъбречна недостатъчност, която обикновено протича без никаква болка. Това може да продължи, докато бъбреците откажат.

 

Как да разберете, че бъбреците ви са зле

Още: Лекар: Това са първите симптоми на висока пикочна киселина

1. Оток

Бъбречните отоци могат да се появят в различни части на тялото, но най-често се появяват по лицето и особено по клепачите. Внезапната поява на силен оток е характерна за дебюта на много бъбречни заболявания. Трябва да се знае, че отокът е неспецифичен симптом за бъбречна патология.

 

2. Стомашно-чревни нарушения

Още: Лекар: Какво показват левкоцитите и защо е важно да се изследват

Тъй като бъбречната функция се влошава, токсичните вещества естествено ще се натрупват в тялото, което в крайна сметка води до загуба на апетит, гадене, повръщане и други храносмилателни разстройства. Интоксикацията може да бъде придружена от сърбеж на кожата и лигавиците.

 

3. Повишено налягане

Високото кръвно налягане може да бъде и симптом на бъбречно заболяване, особено при по-млади хора.

Още: Лекар: Това е най-лесният начин да се предпазите от камъни в бъбреците

Високото кръвно води до увреждане на бъбреците, а бъбречната дисфункция от своя страна влошава хода на хипертонията.

 

4. Анемия

Бъбреците са пряко включени в работата на нашата хемопоетична система. Именно в бъбреците се произвежда еритропоетин, хормон, който осигурява нормални нива на хемоглобина в кръвта.

Симптоми:

·         слабост,

·         умора,

·         бледа кожа,

·         загуба на коса,

·         чупливи нокти.

И въпреки че анемията също не е специфичен симптом на бъбречна недостатъчност, понякога дългосрочното намаляване на хемоглобина в кръвта е единственият признак на бъбречна дисфункция.

 

5. Проблеми с уринирането

Когато отивате до тоалетната „по малка нужда“, важно е да обърнете внимание на консистенцията и цвета на урината. Ако забележите пяна, кръв, гной или други примеси в нея, консултирайте се с лекар възможно най-скоро и се изследвайте.

 

Какви изследвания да направите

Заболяванията могат да се установят и чрез лабораторни изследвания.

 

Общ тест на урината

  • Протеин. Ако екскрецията на протеин надвишава 150 mg на ден, говорим за т. нар. протеинурия. Но много често протеинът се отделя в по-големи количества и при други състояния, несвързани с бъбречно заболяване: температура, повишена физическа активност, стрес, инфекции, дехидратация.
  • Червени кръвни клетки. Обикновено при здрав човек в урината не се откриват повече от 1 червени кръвни клетки на 10-12 зрителни полета. Превишаването на това количество може да се счита за нормално, ако се случва от време на време. Когато червените кръвни клетки постоянно присъстват в урината и има повече от три от тях в зрителното поле и се откриват и компоненти на хемоглобина, това състояние се наричахематурия.

Кръвен тест

  • Креатинин. Почти целият креатинин се екскретира от бъбреците, така че повишаването на концентрацията му в кръвта е много точен индикатор, че органът работи под натоварване.
  • Урея. Увеличаването на серумната урея също е характерно за бъбречно заболяване.Уреята участва в протеиновия метаболизъм, синтезира се в черния дроб, филтрира се в бъбреците и след това се екскретира от тях. Увеличаването на нивата на урея е характерно за разрушаването на протеините и увреждането на бъбреците.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес