Герой на Народна република България (НРБ) е най-високото почетно звание, присъждано в страната ни в периода между 1948 и 1991 година. Общо 58 души са удостоени с тази престижна титла, но знаете ли кой е получавал това високо отличие цели 3 пъти и е еднолично на първо място? Днес ще ви разкажем повече по тази интересна тема.
Какво представлява Орденът "Герой на НРБ"
Това звание е учредено на 15 юни 1948 година с указ на Президиума на VI Велико Народно събрание. Присъжда се от Държавния съвет на НРБ на български и чуждестранни граждани за изключителни заслуги в защита на интересите на страната и нейните съюзници. Заедно със званието „Златна звезда“ се връчват орден на името на Георги Димитров, грамота от Държавния съвет и еднократна парична награда в размер на 1500 лв.
При повторно удостояване със същото звание не се предоставя парично възнаграждение. Освен това, на лица, получили званието повече от веднъж, се издига бронзов бюст в техния роден град. За чуждестранните носители на това отличие Държавният съвет определя подходящо място за издигане на бюст.
Кои са удостоените лица с този орден
Този орден е присъден само на 58 души – истинска чест, запазена за изключителни личности. Въпреки това, няма да разглеждаме всички носители, а ще се фокусираме върху тези, които са го получили повече от веднъж. Рекордьор по брой награждавания не случайно е точно Леонид Брежнев, удостоен с него цели три пъти. Ще се спрем именно на онези личности, които могат да се похвалят с повече от едно отличие в своята витрина. Ето кои са те:
1.Леонид Брежнев - 1973, 1976, 1981
Леонид Брежнев ръководи СССР в периода от 1964 до кончината си през 1982 година. Логично е да видим, че той получава тези отличия точно в рамките на този период. Знаем за отличните отношения, които е успял Тодор Живков да поддържа с него. Този тип награждавания показват изключителния усет, с който е разполагал българският ръководител. Той успява да използва този тип награди, за да погъделичка егото на съветския ръководител и да договори изключително благоприятни условия за търговия на страната ни със СССР. Получава нефт и природен газ в допълнителни количества, част от които използва за развиващата се българска индустрия, а другите продава на външните пазари за получаване на нужната ни валута. Това поставя страната в много благоприятна позиция спрямо всички останалите членки на СИВ.
2.Генерал Владимир Стойчев - 1978, 1982
Генерал Владимир Стойчев е командир на Първа българска армия, която участва в окончателния разгром на Третия Райх. Като част от Трети украински фронт, той успява да достигне до Австрийските Алпи. Това е най-западната точка до която българска армия е достигала в историята ни. Героизмът, който показват българските войници в последните години на Втората световна война води и до логичното признание от съветските ръководители.
Владимир Стойчев е част от българската делегация, която присъства на Парада на победата в Москва на 24 юни 1945 година. В тази делегация присъстват още военният министър Дамян Велчев и генералите Крум Лекарски, Иван Кинов, Иван Маринов и Тодор Тошев. Единствено на Владимир Стойчев се пада честта да марширува заедно с маршал Толбухин и другите генерали от Трети Украински фронт, така че той е единственият активен участник от българска страна.Дългогодишен председател на БОК и член на МОК.
2.Тодор Живков - 1971, 1981
Наградата му е присъдена за неговите юбилеи - навършва 60 години през 1971 и 70 години през 1981 години.
2.Фьодор Толбухин - 1979, 1981 посмъртно
Фьодор Толбухин е удостоен посмъртно с почести за заслугите си като главнокомандващ на Трети Украински фронт, който влиза в България в началото на септември 1944 година. Под негово командване по-късно се сражава и Първа българска армия. Наградите му са присъдени през 1979 година по повод 35-ата годишнина от събитията на 9 септември 1944 г., както и през 1981 година в чест на 1300-годишнината от създаването на българската държава и утвърждаването на дружбата между българския и руския народ.