Знаем, че витамин D помага за укрепването на зъбите и костите ни, но има още много причини, поради които получаването на достатъчно витамин D е от съществено значение за здравословното функциониране на организма ни. Ето защо, ако имате недостиг, може да забележите, че се чувствате по-уморени или слаби.
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Какво представлява витамин D?
Витамин D е мастноразтворим витамин, който тялото ни използва за развитието и поддържането на костите. Често го наричат „слънчевия витамин“, защото тялото ни го произвежда в отговор на слънчевата светлина. По време на излагане на слънчева светлина холестеролът в кожата ни абсорбира UVB лъчите, което създава енергия за синтеза на витамин D.
Още: Лекар: НЕ пийте витамин Д с това, увеличава риска от инсулт
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Какво прави витамин D?
Той помага за регулирането на количеството калций и фосфат в организма. И двете са основни хранителни вещества за поддържане на здрави кости, зъби и мускули. Освен че укрепва физическото ни здраве, той може да бъде полезен и за психическото ни здраве. Витамин D е от решаващо значение за силните кости, здравата имунна система и доброто настроение.
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
1. Болки в костите
Знаем, че витамин D е важен за поддържането на здрави кости, така че проследява, че недостигът на витамин D може да доведе до костни аномалии и болки. Когато нивата на витамин D са ниски и организмът не е в състояние да усвоява правилно калция и фосфора, съществува повишен риск от болки в костите, костни фрактури, мускулни болки и мускулна слабост.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Лекар: Това е най-добрата храна за запълване дефицита на витамин Д
2. Мускулна слабост
Както бе споменато по-горе, липсата на витамин D може да доведе до мускулна слабост. В проучване от 2018 г. се отбелязва, че витамин D играе важна роля за нормалната мускулна функция, като се твърди, че ниският статус на витамин D е свързан с повишен риск от падания и проксимална слабост.
Въпреки че проучването препоръчва прием на добавки с витамин D за хората с тежък дефицит на витамин D и уязвимите възрастни хора, то уточнява, че са необходими допълнителни изследвания, за да се установи ползата от него за останалата част от населението.
3. Умора
Още: Лекар: Витамини, които трябва да пием през зимата - укрепват имунитета и пазят от вируси
Въпреки че изследванията са в начален стадий, едно проучване от 2019 г. установи, че дефицитът на витамин D е свързан с умствена и физическа умора. Друго открива разпространението на умората при медицинските сестри, като отбелязва, че професията има висока връзка с недостига на витамин D, като се има предвид, че нощните смени и работата във вътрешни отделения ограничават достъпа до слънчева светлина. Трети установяват силна връзка на умствената и физическата умора с недостига на витамин D при пациенти в напреднала възраст.
4. Повишена заболеваемост
Витамин D е от решаващо значение за функцията на имунната система, така че ако често се чувствате зле, липсата на витамин D може да е фактор, който допринася за това. Учените са открили, че витамин D присъства върху почти всички клетки на имунната система, а едно проучване установява, че съществува връзка между инфекциите и автоимунните заболявания и недостига на витамин D.
5. Депресия
Много хора изпитват чувство на тъга през зимата, а други страдат от сезонно афективно разстройство (SAD) през тъмните месеци. Една от причините, които учените смятат, че това може да се дължи на липсата на витамин D. Той има свойства, които могат да повлияят на мозъчните тъкани, участващи във физиологичните процеси, свързани с депресията и тревожността. Друго проучване установява, че приемът на добавки с витамин D може да намали негативните емоции, особено при хората с тежки депресивни разстройства.
Защо може да имате недостиг на витамин D?
Този недостиг често се дължи на липсата на достатъчно слънчева светлина, особено през зимата, тъй като тялото ви произвежда витамин D, когато е изложено на слънчева светлина. Ако прекарвате много време на закрито или живеете в район с ограничена слънчева светлина, може да сте изложени на повишен риск. Възможно е също така да не консумирате достатъчно храни, които съдържат витамин D, като мазна риба или пълномаслено мляко.
Какво можете да направите, за да увеличите приема на витамин D?
Най-доброто нещо, което можете да направите, е да прекарвате време на естествена слънчева светлина всеки ден, особено от април до октомври, когато лъчите са достатъчно силни, за да стимулират синтеза на витамин D. Дори само 15 минути излагане на слънце на ден са достатъчни, за да покриете нуждите си от витамин D. Въпреки това, може да не е възможно да се получи необходимото излагане на слънце през есента и зимата.
Включете в диетата си храни, богати на витамин D, като мазна риба и яйца, а за да се подсилите, се препоръчва да приемате добавка с витамин D през периода от октомври до април или през цялата година за някои групи от населението.
Мога ли да имам твърде много витамин D?
Тъй като витамин D е мастноразтворим витамин, той се складира в организма за определен период от време, а не се изхвърля чрез урината като водоразтворимите витамини. Затова е важно да не се превишава безопасната доза. Приемането на твърде много добавки с витамин D за дълъг период от време може да доведе до натрупване на прекалено много калций в организма (хиперкалциемия). Това може да отслаби костите и да увреди бъбреците и сърцето.
Препоръчва се доза от 10 микрограма дневно за повечето хора, не повече от 50 микрограма за деца на възраст 1-10 години и 25 микрограма за бебета под 12 месеца. Възрастните не трябва да приемат повече от 100 микрограма на ден като абсолютен максимум.
Както винаги, ако не сте сигурни дали да приемат допълнително от този жизненоважен витамин или имате съмнения за други медицински проблеми, консултирайте се с личния си лекар.